Baba ucierana
Ciasta,  Ciasta ucierane,  Porady,  Przepisy

Ciasto ucierane – wiadomości podstawowe.

Ciasto ucierane posiada właściwości ciast półkruchych oraz ciast biszkoptowych. Wynika to z proporcji składników, podobnej do ciast półkruchych. Technika wykonania zbliżona jest natomiast do ciast biszkoptowych. Ciasta ucierane stanowią odrębną grupę ciast.
Duża różnorodność receptur, wiele możliwości stosowania różnych dodatków, sprawia, że odmienność tych ciast jest bardzo bogata. Cieszą się one dużą popularnością, ze względu na łatwość i szybkość ich przygotowania.
Z ciasta ucieranego wypieka się różnego rodzaju baby i placki, keksy, spody do ciast owocowych i in. Do składników tych ciast zaliczamy: mąkę, jaja, tłuszcz, cukier, a nawet mleko lub śmietanę lub wodę, środki spulchniające tj. soda, czy proszek do pieczenia, dodatki smakowe i zapachowe.

Wyróżniamy kilka zasad, do których musimy się dostosować przygotowując ciasto ucierane.

Po pierwsze:

Składniki ciast ucieranych dzielimy na składniki suche i mokre. Składniki te łączymy w oddzielnych misach, a następnie mokre dodajemy do suchych. Połączone składniki mieszamy, im krócej tym lepiej. Mówi się, że mieszamy tylko do ich wizualnego połączenia. Uzasadnieniem tego jest aktywacja proszku do pieczenia i sody pod wpływem wilgoci. Zbyt długie mieszanie powoduje, że pozbywamy się tych jakże nam potrzebnych pęcherzyków.

Po drugie:

Składniki suche i mokre po połączeniu nie mogą być przetrzymywane za długo poza piekarnikiem. Im dłużej ciasto stoi, tym więcej ucieka pęcherzyków gazu, powstałych na skutek aktywacji środków spulchniających. Ciasto nie może czekać, aż piekarnik się nagrzeje. To piekarnik czeka na ciasto. 

Po trzecie:

Ciasto ucierane wkładamy zawsze do dobrze nagrzanego piekarnika, ok. 180*C. W nie nagrzanym piekarniku, tak jak i poza nim, ciasto traci spulchniające pęcherzyki. Ze względu na niską temperaturę ciasto długo pozostaje płynne. Powoduje to, że pęcherzykom gazu jest łatwiej ulatniać się przez nie spieczony szczyt naszej muffinki. Włożenie muffinek do nagrzanego piekarnika powoduje, że szczyt muffinki spieka się bardzo szybko i blokuję drogę ucieczki pęcherzykom gazu. Dzięki temu osiągamy piękny i spektakularny efekt wyrośniętej muffinki.

Powyższe zasady, w szczególności dotyczą ciast ucieranych. Ogólne zasady, przedstawione w formie najczęściej popełnianych błędów przedstawione są w artykule, do którego link jest umieszczam poniżej lub powyżej (niebieski tekst).

Przepisy na ciasta ucierane znajdziesz klikając tutaj 🙂

Print Friendly, PDF & Email
Jeśli lubisz mój blog, podziel się nim 🙂
Czy podobał Ci się ten artykuł?
+1
3
+1
1
+1
2
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error

Podoba Ci się mój blog? Proszę, podziel się nim ze światem :)