Kasza Manna

Choć w swojej pracy mam doświadczenie głównie z różnego rodzaju mąkami, to postanowiłam jednak trochę napisać o kaszy mannej, popularnie nazywanej grysikiem. Jest ona bardzo użyteczna w kuchni, a szczególnie w cukiernictwie. Doskonale pamiętam z dzieciństwa smak zupy grysikowej (rosołu ze świeżą kaszą manną), którego zapach wypełniał całą kuchnię a delikatna struktura sprawiała, że sam rozpływał się w ustach. A na deser ciasto grysikowe, które było specjałem mojej mamy. Chyba każde dziecko lubi takie frykasy. Niestety mam wrażenie, że obecnie kasza manna jest niezmiernie nie doceniana.

Właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie

Kasza dobrej jakości ma postać białawo-żółtych bardzo drobnych ziarenek, bez widocznych części otrębowych. Jeżeli ktokolwiek liczy, że kasza manna jest kaszą bezglutenową niestety muszę go zawieść. Tak, ta kasza zawiera gluten ponieważ jest otrzymywana z ziarna pszenicy. Ziarno to jest mielone na mąkę a następnie przesiewane, część grubszych kaszek, które zostają na sitku tworzą właśnie kaszę manną.

Kasza manna to głównie bielmo mączne pozbawione łusek i otrąb. Jej właściwości sprawiają, że jest w kuchni niezastąpiona. Zawiera witaminy z grupy B, w tym witaminę B1, B2, B6 ale i witaminę PP oraz mikro- i makroelementy, takie jak: żelazo, potas, magnez a także jod, jako jedna z niewielu kasz. Jest ona lekkostrawna, dlatego zalecana się ją przy karmieniu niemowląt. Które z resztą ją uwielbiają, za jej delikatny smak. Z użyciem kaszy mannej można przygotować wspaniałą masę do tortów tzw.: masę grysikową.

Kasza manna wykazuje właściwości higroskopijne, doskonale chłonie wodę, dlatego świetnie nadaje się jako substancja wiążąca do rożnego rodzaju sosów, ciast, babek, ciasteczek, deserów, klusek, kotletów. Może być przyrządzana na śniadanie, obiad, kolację, deser, dodatek do potraw lub jako samodzielne danie. Kasza w wersji śniadaniowej to bardzo popularna zupa mleczna, której w dzieciństwie próbował pewnie każdy. Zupy zagęszczone grysikiem są lekkie i mają delikatny smak. Tak jak krupnik – moja ulubiona zupa. Kluski zrobione z kaszy mannej zastępują ziemniaki, doskonale smakują z delikatnym gulaszem. Doskonale smakuje też jako samodzielne danie np.: jako deser podawany ze świeżymi owocami lub musem, z dodatkiem czekolady i orzechów.

Kaszę manną można przechowywać od 5 – 6 miesięcy od wyprodukowania.

Cena i rodzaje

W sklepach możemy znaleźć kaszę manną i kaszę manną preparowaną. Kasza manna preparowana podlega wcześniejszej obróbce termicznej, dzięki czemu można ją ugotować niemal błyskawicznie. Od niedawna produkowane są również: kasza manna razowa, kasza manna orkiszowa (z pszenicy orkisz) oraz kasza manna orkiszowa razowa.

Cena kaszy mannej nie jest wygórowana waha się od 2zł/kg do aż 11zł/kg, za wersję kaszy ekologicznej.

Przygotowanie kaszy mannej

Konsystencja gęsta rozklejona:

  • 1kg kaszy mannej (200g)
  • 35g soli kuchennej lub do smaku (7g)
  • 2,5L wody (500ml)

Konsystencja półgęsta:

  • 1kg kaszy mannej (200g)
  • 45g soli kuchennej lub do smaku (9g)
  • 3,5L wody (700ml)

Wodę zagotować, dodać soli i wymieszać. Do gotującej wody wsypać kaszę manną. Gotować, ciągle mieszając przez 3 minuty. Następnie zdjąć z ognia, odstawić kaszę do napęcznienia.

Przyrządzanie kaszy na sypko

Kasza zacierana białkiem jaja. Sposób znany od pradziejów. Polega na roztarciu uprzednio przesianej kaszy z białkiem jaja tak aby każde ziarenko było białkiem pokryte. Następnie konieczne jest suszenie takiej kaszy w ciepłym piekarniku.
Po przestudzeniu kaszę zalewa się wrzątkiem z dodatkiem tłuszczu (niecały 1 g masła lub margaryny na 10 g kaszy) i soli (do smaku), doprowadza ponownie do wrzenia, po czym wstawia do kąpieli wodnej lub piekarnika.

Działania te mają na celu pokrycie każdej kaszki warstwą, która ochroni je przed nadmiernym pęcznieniem i sklejaniem się ziarenek.

Sypka kasza manna doskonale smakuje dodawana do rosołu, dzięki temu zabiegowi rosół pozostaje klarowny.

Na sypko można przyrządzić również inne rodzaje kasz.

Print Friendly, PDF & Email