Mąka gryczana

Ten rodzaj mąki jest otrzymywany po zmieleniu ziaren gryki. W smaku przypomina kaszę gryczaną. Mąka ta nie zawiera glutenu, więc jest bardzo popularna wśród alergików i osoby z nietolerancją glutenu, również diabetycy czerpią garściami z dobroczynnych właściwości tej mąki.

Właściwości

kwiat gryki

Posiada ciemną, brązową barwę dzięki czemu nadaje wypiekom ciemniejszy kolor. Mąka gryczana zawiera przeciwutleniacze, czyli wolne rodniki, które zapobiegają w tworzeniu się komórek rakowych. Nie zawiera glutenu. Jest znana jako doskonałe źródło błonnika i białka. Dzięki czemu reguluje trawienie i obniża poziom cholesterolu. Niskiemu indeks glikemiczny (IG=40) sprawia, że może być stosowana u diabetyków i osób z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Mąka gryczana dzięki zawartości fosforu, cynku i witamin z grupy B, działa dobroczynnie na układ krążenia. Obniża ciśnienie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne.

Zastosowanie

breads

Mąka gryczana wykorzystywana jest do wyrobu ciast, bułek, chleba i makaronów. Jest wykorzystywana na całym świecie, ponieważ nadaje charakterystyczny akcent smakowy do dań z niej sporządzonych.

Wykorzystuje się ją do przygotowania prażuchy (charakterystycznej potrawy z terenów Lubelszczyzny), zup (ukraińska sołomacha), wyrobu makaronów (np. włoskie bigoli i pizzoccheri, japoński soba), rozmaitych klusek, omletów, naleśników oraz znanych z kuchni rosyjskiej blinów. Z mąki gryczanej wypieka się także ciasta (w tym np. torty), chleby i inne pieczywa.

Chleby typu „tatarczuch” znajdują się na liście polskich produktów tradycyjnych. W kuchni białoruskiej, ze sfermentowanego ciasta z mąki gryczanej przyrządza się Kułagę, czyli kiszona ugotowana papka gryczana podawany na zimno z deserami. Często stosowana jako dodatek do mąki pszennej, która nadaje puszystości i polepsza walory smakowe wypieków.*

Przepis:

  • 50 dag mąki pszennej lub gryczanej
  • pół litra wody
  • 5 dag słoniny, smażona cebula lub masło do polania
  • sól

Mąkę wyprażyć się na patelni na złotawy kolor i wsypać do garnka. Następnie wrzącą osoloną wodę wlać cienkim strumieniem do mąki, silnie rozcierając drewnianą łyżką, aby nie potworzyły się grudy i cały czas podgrzewać. Masa ma być pulchna i jednolita, nie lejąca się ani krusząca. Gdy mąka wchłonie całą wodę, naczynie nakryć i wstawić do piekarnika lub odstawić na chwilę na brzeg płyty, by ciasto doszło. Łyżką zwilżoną w tłuszczu wykładać ciasto w formie klusek na talerze, polać roztopioną słoniną lub masłem.

Przepis

  • 100g mąka gryczana
  • 25g skrobia ziemniaczana
  • 2 łyżki siemię lniane
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 120ml wody
  • 2 łyżeczki cukru
  • 10g świeżych drożdży
  • olej do wysmarowania

Foremka o wymiarach 10cm x 24cm.

Kruszę drożdże, dodaję cukier i wlewam letnią wodę o temp niższej niż 40*C (ja robię próbę palca – zanurzam opuszek palca w przygotowanej wodzie, woda nie powinna być parząca a jej temperatura przyjemna). Mieszam dokładnie i odstawiam na 15 minut w ciepłe miejsce.

Do miski przesiewam mąkę gryczaną i ziemniaczaną. Dodaję zmielone siemię lniane oraz sól. Mieszam. Dodaję wyrośnięte drożdże i wyrabiam ciasto. Konsystencja ciasta powinna przypominać budyń. Jeśli ciasto jest zbyt gęste, dodaję więcej wody.

Foremkę smaruję olejem i obsypuję mąką gryczaną. Przelewam wyrobione ciasto, obsypuję opcjonalnie ziarnami. Przykrywam ściereczką i odstawiam na 30 minut do wyrośnięcia. Nagrzewam piekarnik do 180*C. Gdy chlebek jest już wyrośnięty, wstawiam go do piekarnika i piekę przez około 40 minut. Po 30 minutach, jeśli wierzch jest blady, smaruję go delikatnie wodą i piekę dalej. Po wyjęciu z piekarnika odstawiam chlebek do lekkiego wystygnięcia, a następnie wyjmuję go z foremki i studzę na kratce.
 
Print Friendly, PDF & Email