Mąka,  Porady,  Strona Główna

Mąka żytnia – typy i zastosowanie

Po zmieleniu ziaren żyta otrzymujemy mąkę żytnią.

W porównaniu z pszenicą, żyto zawiera więcej składników mineralnych, takich jak: potas, wapń, cynk, miedź i mangan. Mąka żytnia zawiera również, tak popularny ostatnio, gluten. Jednak gluten ten jest neutralizowany przez związki organiczne, nazywane „śluzami”. Pęcznieją one zapobiegając połączeniu się białek (gluteny i gliadyny) tworzącym gluten.

Autor: Anestiev on pixabay

Mąka żytnia jest bardzo zdrowa, dzięki zawartości alkaloidów i lignany, które przyczyniają się do obniżenia złej frakcji cholesterolu oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Mąka ta stosowana jest również w profilaktyce nowotworów okrężnicy i jelita grubego. Chleb upieczony na mące żytniej jest wypiekany na naturalnym zakwasie dzięki czemu ciasto zyskuje swoją gąbczastą strukturę.

Mąkę żytnią, tak samo jak mąkę pszenną dzielimy na Typy, w zależności od stopnia jej oczyszczenia. Pamiętamy również, że im wyższy Typ mąki tym ciemniejszy jest jej kolor.

Typy mąki żytniej

Mąka żytnia jasna Typ 580 ma jasno-żółty kolor i doskonale nadaje się do wypieku chleba, który po upieczeniu jest wyrośnięty i ma gąbczastą strukturę.

Mąka żytnia pytlowa Typ 720 stosowana do wypieków żytnich samodzielnie jednak doskonale współpracuje z domieszką innych mąk chlebowych.

Mąka żytnia sitkowa Typ 1400 najczęściej stosowana do wyrobu bułek żytnich, rzadziej chleba.

Mąka żytnia starogardzka (graham) Typ 1850 mąka pełnoziarnista poddawana kilkakrotnemu mieleniu dzięki czemu składa się z drobnych cząstek. Stosowana jest do wypieku chleba.

Mąka żytnia razowa Typ 2000 jest najzdrowsza spośród mąk razowych. Jest to mąka pełnoziarnista, mielona tylko raz w przeciwieństwie do mąki graham. Jej struktura jest bardziej grudkowa niż innych mąk. Nadaje się do wypieku chleba.

Mąka żytnia z pełnego ziarna typ 3000. Jest to mąka najmniej oczyszczona. Zawiera najwięcej związków mineralnych. Nadaje się do produkcji chleba.

Print Friendly, PDF & Email
Jeśli lubisz mój blog, podziel się nim 🙂
Czy podobał Ci się ten artykuł?
+1
14
+1
1
+1
1
+1
9
+1
1
+1
0
+1
2

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error

Podoba Ci się mój blog? Proszę, podziel się nim ze światem :)