Mąka kokosowa

Mąka kokosowa jest jedną z najbardziej popularnych mąk bezglutenowych. Z powodzeniem można nią zastąpić inną mąkę glutenową, jednak wypieki nie będą tak puszyste jak z innych mąk. Struktura mąki kokosowej przypomina proszek o białym kolorze, który uzyskiwany jest z miąższu orzecha kokosowego. Miąższ ten jest uprzednio odwodniony i odtłuszczony. Cechą charakterystyczną potraw z niej wykonanych jest lekki posmak i aromat kokosa, jednak potrawy te nie są słodkie.

Właściwości

Mąka kokosowa jest bogata w błonnik pokarmowy, zawiera go 6 razy więcej niż mąka pszenna. Ta cech i stosunkowo niewielka ilość węglowodanów sprawia, że mąka ta jest doskonała dla osób z niestabilnym poziomem cukru we krwi. Wskazana dla osób z chorobami serca ponieważ obniża poziom cholesterolu, a co za tym idzie przeciwdziała miażdżycy (zwężaniu) naczyń krwionośnych. Posiada niski indeks glikemiczny. Zawiera zdrowe tłuszcze MDT (łańcuchy o średniej długości), które są lekkostrawne i uwalniają energię stopniowo przez cały dzień. Powoduje to, że przez ten czas nie odczuwamy głodu. Przyczynia się do przyśpieszenia naszego metabolizmu. Ma również działanie bakteriobójcze oraz przeciwgrzybicze.

Zastosowanie

Mąka ta zyskuje na popularności w naszym kraju. Podobnie jak mąka migdałowa może być dodawana prawie do wszystkiego. Jest ceniona przez osoby na diecie paleo, wegańskiej, bezglutenowej oraz cukrzycowej.

Mąka kokosowa jest wyśmienita do ciast kruchych i ciast biszkoptowych. Doskonale sprawdza się w przyrządzaniu różnego rodzaju omletów i placuszków, gdzie niewielka ilość mąki jest wymagana. Może być również dodawana do innych ciast jako dodatek, należy jednak pamiętać, że ma ona inną strukturę niż mąka pszenna, więc konsystencja ciasta zmieni się. Niewątpliwie mąka ta doda cudownego aromatu do naszych ciast. Ze względu na to, że może być jedzona na surowo, stosowana jest jako dodatek do koktajli i deserów. Często dodawana jest do zup jako zagęstnik, szczególnie to zup w azjatyckim stylu. Doskonale się sprawdza jako panierka do mięs.

Niestety uzyskanie mąki kokosowej domowymi sposobami nie jest takie proste. Pamiętajmy, że mąka ta powstaje jako produkt uboczny produkcji mleka kokosowego i oleju kokosowego. Pozostały produkt, czyli suche wióry, jest mielony i tak powstaje mąka kokosowa. Zastępowanie mąki kokosowej mielonymi wiórkami nie przyniesie pożądanego efektu. Poniżej umieściłam przepis w jaki sposób odtłuścić i odwodnić nasze wiórki a przy okazji uzyskać mleczko i olej kokosowy, a i oczywiście piękny zapach rozchodzący się po całym domu.

Cena

Cena mąki kokosowej nie jest wygórowana. Za 1kg zwykłej mąki kokosowej zapłacimy od 5zł do 7zł. Jednak za mąkę kokosową ekologiczną/bio czyli z palm w uprawie ekologicznej, a najlepsze kokosy pochodzą z Filipin, zapłacimy trochę więcej, czyli od 12zł/kg do nawet 20zł/kg.

Dla mnie jednak największą wartość mają produkty domowej roboty więc bardzo często robię tę mąkę samodzielnie. Szczególnie, że dzieci są bardzo zainteresowane postępami tego procesu i chętnie przy tym pomagają. Chyba dlatego, że spodziewają się zaraz pysznych kruchych ciasteczek kokosowych, wykonanych z użyciem tej mąki.

200g wiórek kokosowych zalewam 1200ml wody. Taką miksturę zostawiam na całą noc do namoczenia. Rano podgrzewam mocno ale nie gotuję i blenduję ten niejednorodny, gorący roztwór. Szykuję kolejne naczynie i sitko. Sitko wyścielam gazą i przelewam wodę ze zmiksowanymi płatkami. Gaza zatrzymała nam wszystkie zmielone wiórki. Gazę z otrzymanymi wiórkami skręcam i mocno wyciskam, aż cały białawy płyn wypłynie (to właśnie jest mleczko kokosowe). Następnie suche wiórki ponownie zalewam wodą i podgrzewam do wysokiej temperatury. powtórnie blenduję. Na tym etapie blendowanie ma na celu oddzielenie tłuszczu kokosowego od wiórek. Roztwór ponownie przelewam przez sito z gazą, i ponownie mocno wyciskam woreczek. Powstały proszek, ciągle wilgotny, układam na blaszce do pieczenia i suszę w piekarniku góra dół w temp 100*C przez 1,5h lub w piekarniku z termoobiegiem na 80*C przez 1h. Co jakiś czas uchylam drzwiczki piekarnika aby uwolnić parę. Mąkę należy wzruszyć od czasu do czasu aby była jednakowo wysuszona. W razie potrzeby można przedłużyć proces suszenia. U mnie sprawdza się godzinne suszenie z termoobiegiem.

Print Friendly, PDF & Email