Sugar sheet
Dekoracje,  Dodatki,  Jak to jest zrobione?,  Strona Główna

Sugar sheet, czyli ozdoba cukrowa do dekoracji.

Sugar sheet, czyli papier cukrowy to uroczy element dekoracyjny. Wykorzystywany w dekoracji tortów i ciast. Jest bardzo łatwy do zrobienia i pewnie dlatego w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Torty zdobione przy jego użyciu wyglądają bardzo elegancko i wytwornie. Najbardziej ceniony jest za piękną połyskliwą strukturę. W dalszej części artykułu dowiesz się więcej na temat właściwości sugar sheet. Technikę i przepis znajdziesz troszkę niżej.

Właściwości sugarsheet i przechowywanie

Papier cukrowy (dosłowne tłumaczenie) to takie kryształki cukru posklejane ze sobą. Posklejane w odpowiednich proporcjach tworzą dość elastyczny materiał. Wyprzedzając wasze pytania napiszę, że jest on na tyle elastyczny, że można nim obłożyć tort, nawet mały. Wygina się w swojej długiej płaszczyźnie. Wycinając z niego różnorodne płaskie kształty można stworzyć całkiem ładne ozdoby 3d (kwiaty, kostki itp). Papier cukrowy powinien być nakładany na tort, gdy tylko obie jego strony wyschną. Tzn. można go z łatwością odkleić od maty. Zbyt długie suszenie powoduje, że jest on bardziej łamliwy. To jest trochę tak jak z masą cukrową, gdy wyschnie – nie da się z nią pracować.

sugar sheet wzory

Sugar sheet spokojnie można zrobić dzień wcześniej i suszyć do 24 godzin na powietrzu. Po tym czasie zaczyna pękać. Jeśli chcemy go zabezpieczyć przed dalszym wysychaniem musimy go przykryć folią. Nakładając na tort musimy go dobrze (równomiernie) przykleić wodą lub używanym kremem na tynk. Najlepiej go przykleić na miękki tynk, a następnie włożyć do lodówki.

Najlepiej wyłączcie funkcję „no frost”, aby dodatkowo nie wysuszać tortu. Zwróćcie uwagę też, że część cukru wystająca ponad tort nasiąka inaczej niż reszta tortu, jeśli będzie zbyt duża odpadnie. Ważna jest też grubość sugar sheet’a , Powinna mieć ok. 5 mm.

Syrop glukozowy

Rolę spoiwa pełni syrop glukozowy. Jest to gęsta substancja, która powstaje w procesie enzymatycznej hydrolizy skrobi, pochodzącej z ziemniaków, pszenicy czy kukurydzy. Syrop glukozowy można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, w wielu sklepach spożywczych lub on-line.

sugarsheet składniki

Czy mogę zrobić syrop glukozowy w domu?

pęknięty sugar sheet

Istnieje też sposób na wykonanie go własnoręcznie, jednak nie polecam użycia tej mieszanki do sugar sheet. Domowy syrop wykonuje się z cukru, czyli sacharozy jest to inny cukier niż opisywana wyżej glukoza, ma też inne właściwości. Prawidłowo przygotowany, owszem sklei nasz cukier, ale o plastyczności nie ma co marzyć. Taki sugar sheet jest bardzo kruchy i mało elastyczny.

Zainteresowanym już wyjaśniam na czym polega przygotowanie syropu z cukru:

Syrop sporządzamy poprzez podgrzanie cukru i wody do określonego stadium. Stadium, w którym cukier rozpuścił się na tyle (a woda odparowała), aby utworzyć soft ball (niewielka kulka). Oznacza to, że jest już na tyle gęsty, żeby po schłodzeniu utworzyć gęstą maź (nie zbyt gęstą i twardą, ale też nie rozpuszczającą się swobodnie w wodzie).  Dzieje się tak po podgrzaniu cukru do ok. 112*C. Lecz nie zawsze należy wierzyć temperaturze, a obserwować nasz syrop. Gdy będzie już gęsty i będzie „robił” duże bąble oznacza to, że jest gotowy. Zanurzamy wtedy jego niewielką ilość w zimnej wodzie i obserwujemy konsystencję. Powinien być dość gęsty, nie rozpływać się, a w palcach łatwo zmieniać kształt. O krystalizacji cukru możesz poczytać tutaj.  Taki syrop nadaje się bardziej do słodzenia ciast, napojów i niektórych polew niż do sugar sheet. Jeśli chcecie znać dokładny przepis i proporcję, proszę napiszcie w komentarzu.

Ja próbowałam parę razy zrobić sugar sheet z domowym syropem jednak za kolejnym razem zaniechałam…. według mnie „gra nie warta świeczki”, gdy syrop glukozowy można kupić w zwykłym sklepie. Nawet zmiana proporcji (zwiększenie ilości syropu) nie pomogło. Po dodaniu łyżeczki tylozy było troszkę lepiej. Nie próbowałam za to zrobić syropu z glukozy krystalicznej, którą można powszechnie kupić w sklepach. Czy ktokolwiek z was próbował? Jeśli tak opowiedzcie o tym proszę.

Zapraszam do obejrzenia filmiku instruktażowego. 🙂

Jeśli spodobał Ci się poniższy przepis zachęcam Cię do zapisania się, do naszego newslettera, a 2 razy w miesiącu przyślę Ci maila z nowymi przepisami.

Proszę również o współdzielenie przepisu z innymi. 🙂

Dziękuję i smacznie zapraszam 😀

 

Zostaw mi swojego maila@,

a 2-3 razy w miesiącu wyślę Ci moje najnowsze przepisy i tutoriale.

Twój adres e-mail będzie użyty tylko do powiadamiania o nowych wpisach.

shugarsheet

Sugar sheet, czyli papier / tynk cukrowy do dekoracji

SmartBake.pl wypieki z pomysłem 🙂
Prep Time 15 mins
Syszenie 4 hrs
Total Time 4 hrs 15 mins
Course słodki dodatek
Cuisine worldwide
Servings 45 cm długości (max 12 cm wysoki)
Calories 800 kcal

Equipment

  • silikonowa szpatułka
  • waga kuchenna
  • duża miska
  • papier do pieczenia lub mata nieprzywierająca
  • mocny woreczek strunowy

Ingredients
  

  • 150 g cukru kryształ
  • 40 g syropu glukozowego duża czubata łyżka
  • 1 ml barwnika spożywczego

Instructions
 

  • Odmierz potrzebną ilość cukru.
    sugarsheet składniki
  • Cukier przesyp do plastikowego woreczka. Dodaj niewielką ilość barwnika spożywczego. Mieszaj tak długo, aż uzyskasz jednolity kolor. ( Możesz mieszać również w misce, ale zajmuje to znacznie więcej czasu i jest bardziej kłopotliwe.)
    kolorowanie sugarsheet
  • Kolorowy cukier wsyp do miski i dodaj do tego łyżkę (dużą, czubatą, ociekającą łyżkę) płynnej glukozy. Mieszaj, aż do uzyskania klejącej konsystencji sklejonego piasku. (nie może być sypki, po dotknięciu palcem, palca nie można oczyścić tylko poprzez strzepnięcie cukru)
    w misce
  • Taką klejącą kupkę cukru przekładamy na matę nieprzywierającą lub na papier do pieczenia. Przykrywamy drugim kawałkiem panieru i wałkujemy tak, aby uzyskać odpowiednią długość i szerokość. Uwaga: bardzo klei się do palców, więc unikaj dotykania. Jeśli chcesz coś poprawić pomóż sobie papierem do pieczenia.
    sugar sheet wzory
  • Rozwałkowany cukier odkładamy do wysuszenia w temperaturze pokojowej na przynajmniej 4 godziny, chociaż już po 1 godzinie shugar sheet powinien być na tyle suchy, żeby dało się go dotknąć bez przyklejania. Wyrównaj dół i ewentualne wzory wytnij przed wyschnięciem tortu.
    shugarsheet

Notes

Susząc na powietrzu czas suszenia zależy w dużej mierze od wilgotności powietrza. Jeśli u Ciebie jest wysoka zastanów się nad włączeniem wiatraka lub wysuszeniem w piekarniku.
Możesz też wysuszyć sugarsheet w piekarniku nastawionym na najniższą temperaturę, susz przez ok. 30 min i sprawdź konsystencję. Nie susz na długo, ponieważ ozdoba może popękać.
Sugarsheet należy przykleić do tortu za pomocą wody.  Świeżo założony na tort sugarsheet ciężko się kroi. Znacznie lepiej się kroi, gdy nawilgnie prze noc w lodówce. Uwaga: Musi być dobrze przyklejony do tynku inaczej popęka i odpadnie od tortu. Lodówki z funkcją "no Frost" mogą przesuszyć sugarsheet, na skutek czego bardzo popęka.
Keyword dekorowanie tortu, domowy syrop glukozowy, papier cukrowy, płynna glukoza, shugarsheet
Print Friendly, PDF & Email
Jeśli lubisz mój blog, podziel się nim 🙂
Czy podobał Ci się ten artykuł?
+1
8
+1
6
+1
1
+1
4
+1
0
+1
2
+1
0

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ocena przepisu




error

Podoba Ci się mój blog? Proszę, podziel się nim ze światem :)