Mąka jęczmienna

Mąka jęczmienna powstaje z przemiału ziarna jęczmienia. Na terenach Szkocji i północnej Anglii była podstawą wyżywienia na długo przed tym, jak zaczęto tam uprawiać pszenicę. Przed laty z mąki jęczmiennej wypiekano chleb, jednak z uwagi na małą zawartość glutenu pieczywo takie jest ciężkie i zbite. Obecnie najczęściej dodawana jest do wypieku chleba pszennego lub żytniego na zakwasie. Wzbogaca to jego smak i walory odżywcze.

Właściwości odżywcze i korzyści zdrowotne:

Pod względem wartości odżywczych mąka jęczmienna zawiera wiele cennych składników: białko (ok. 10 g/100 g), błonnik (11 g), potas (223 mg), fosfor (333 mg), magnez (143 mg), wapń (23 mg) i żelazo (1,4 mg), a także witaminy z grupy B. Posiada również najniższy ze wszystkich zbóż indeks glikemiczny – 3 razy niższy od indeksu pszenicy. Jest to ważna informacja dla diabetyków i osób walczących z nadwagą (produkty o wysokim indeksie glikemicznym sprzyjają tyciu). Białka tworzące gluten, które wchodzą w skład mąki jęczmiennej posiadają strukturę nie sprzyjającą ich łączeniu się, a co za tym idzie gluten nie powstaje.

Wysoka zawartość rozpuszczalnego błonnika powoduje, że zboże to przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób wieńcowych. Korzyści ze spożywania jęczmienia są tak znaczne, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała oświadczenie, że zawarty w jęczmieniu betaglukan (błonnik rozpuszczalny) zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.

Print Friendly, PDF & Email