Skrobia ziemniaczana

Mąka ziemniaczana (skrobia ziemniaczana), jest jedną z moich ulubionych mąk ze względu na mnogość swoich zastosowań. Jest ona nazywana również skrobią choć z technicznego punktu widzenia skrobia różni się dużo od prawdziwej mąki ziemniaczanej. Jednak pojęcia te używane są zamiennie.

Mąkę ziemniaczaną pozyskuje się z gotowanych całych ziemniaków. Ziemniaki te pozbawia się wody i mieli w całości, razem ze skórką. Mąka na kolor żółtawy i ciężko ją znaleźć na polskich półkach sklepowych.

Natomiast skrobię pozyskuję się z bulw (korzeni) roślin bulwiastych, a szczególnie z bulw ziemniaków. Stanowi dla nich materiał zapasowy. Produkt zawierający skrobię uzyskiwany z bulw pędowych ziemniaków. Proces otrzymywania polega na rozdrobnieniu świeżych, wymytych ziemniaków, wypłukiwaniu i osadzaniu skrobi …. . Uzyskany krochmal poddawany jest czyszczeniu, suszeniu i przesianiu. Ostatecznie ma postać sypkiego, matowego proszku o barwie czysto białej, bez śladów obcych zapachów i posmaków. Ściśnięty w dłoni charakterystycznie chrzęści. (za Wikipedią).

W Polsce dostępna jest na większości półek sklepowych skrobia ziemniaczana. Musimy być ostrożni, ponieważ tak samo jak surowe ziemniaki NIE JEST ona JADALNA na surowo. (więc do podsypania masy cukrowej raczej polecam skrobię kukurydzianą). W Polsce wiele osób stosuje zamiennie termin mąka ziemniaczana i skrobia ziemniaczana. Jest to jak najbardziej poprawne w naszym kraju gdzie ta żółtawa mąka ziemniaczana jest niedostępna. Po za naszym krajem mąka ta jest często stosowana do zagęszczania zup i deserów na zimno.

Kulinarnie:

Skrobia ziemniaczana nie zawiera glutenu, jest polecana dla osób chorych na celiakie. Kulinarnie najczęściej używana jest jako dodatek do innych mąk, ze względu na swoją zwięzłą i kleistą strukturę. Jest nierozpuszczalna w zimniej wodzie. Jednak rozpuszczona z ciepłym płynem stanowi doskonały zagęstnik. Skrobia ziemniaczana jest głównym składnikiem domowego kisielu (przepis znajdziesz tutaj).

Biszkopt upieczony z dodatkiem skrobi ziemniaczanej jest bardziej wilgotny ze względu na higroskopijne właściwości skrobi (pochłania wodę), lecz za razem bardziej kruchy. Kruchość ta związana jest z redukcją glutenu w cieście biszkoptowym, ale o właściwościach glutenu poczytasz tutaj. Ja osobiście skrobię ziemniaczaną stosuję w zależności od efektu jaki pragnę osiągnąć. Do budowania tortów i do rolad z masą używam biszkopt nasączany ale bez skrobi ziemniaczanej. Jednak do bab i biszkoptów tłuszczowych używam mąki ziemniaczanej. Jeśli do biszkoptu jednak chcielibyśmy użyć skrobi ziemniaczanej należy dodać łyżkę stołową wody, co spowoduje, że biszkopt będzie nawilżony a jednocześnie uwalniająca się para wodna pomoże biszkoptowi urosnąć.

Skrobię ziemniaczaną dodajemy również do klusek np: śląskich, gdzie stanowi element spajający dzięki swym kleistym właściwościom. Jest doskonałym spoiwem przy pieczeniu placków ziemniaczanych. A w czasie choroby kleik sporządzony ze skrobi ziemniaczanej pozwoli nam ukoić ból gardła i osłoni układ pokarmowy w przypadku niestrawności lub problemów z żołądkiem.

Kosmetycznie:

Dzięki właściwości pochłaniania wilgoci może być stosowany jako puder dla niemowląt lub suchy szampon. Tego ostatniego jednak nie polecam, szczególnie dla osób o ciemnych włosach ponieważ drobinki białego proszku osadzają się na włosach.

Ze skrobi ziemniaczanej wykonuje się również krochmal. Pewnie wiele z nas pamięta krochmaloną bieliznę lub sztywną od krochmalu pościel. Kąpiel w krochmalu działa bardzo odżywczo i łagodząco na różnego rodzaju problemy skórne, często stosowana jest u dzieci i dorosłych.

Print Friendly, PDF & Email