Chałka drożdżowa z dżemem – warkocz z 6 pasm
Od dawna chodziła za mną chałka drożdżowa, taką jaką robiła moja babcia – chałkę zaplataną z 6 warkoczy. Niestety nie miałam okazji się od niej tego nauczyć 🙁 . Cieszę się, że żyjemy w dobie internetu i takie wiadomości są łatwo dostępne. Także jakiś czas temu zakasałam rękawy i namiętnie ugniatam ciasto drożdżowe. Na szczęście moja rodzina nie ma nic przeciwko 😉 Chałka co drugi dzień. A wszystko po to, aby wyćwiczyć sobie ten splot i przekazać go wam, w jak najbardziej rzetelny sposób.
O cieście drożdżowym.
O ciecie drożdżowym nie będę się rozpisywała, ponieważ już chyba wszystko napisałam w artykule Ciasto drożdżowe – podstawowe informacje. Wyjaśnię tylko, że celowo podwoiłam ilość drożdży w przepisie, oczywiście do ciasta dodajemy drożdże, albo suche, albo świeże. Dla łatwości obliczeń umieściłam oba rodzaje drożdży na liście składników. Wiem, że czasami przeliczanie drożdży może sprawić problem. Pamiętaj, że zanim użyjesz drożdży żywych musisz sporządzić rozczyn. Ja użyłam drożdży suchych, moja chałka wyrosła bardzo ładnie. 🙂 Jest super miękka i puszysta.
Nie jest bardzo słodka – co jest charakterystyczne dla ciast drożdżowych. Słodkości dodają dodatki. W moim przypadku pyszna kruszonka, którą uwielbiam i dżem. Polecam dżemy i przetwory, których 100g zostało wyprodukowanych z przynajmniej 100g owoców.A najbardziej te dżemy wykonane samodzielnie :).
Wykonanie.
Przygotowanie ciasta drożdżowego nie sprawia żadnego problemu. Natomiast trudnym elementem, według mnie, jest nadzianie chałki dżemem. Osobiście nie lubię gdy dżem wylewa się z chałki, zatem smarowanie wałków dżemem odpada. Dlatego postanowiłam nadziać, każdy wałek z osobna i to był strzał w 10tkę. Zaplatanie szło gładko, ręce nie brudziły się, a sam dżem był przyjemnie rozproszony wewnątrz chałki. Gorąco polecam ten sposób.
Aby nadziać chałkę należy najpierw:
1. zrolować wałek (pamiętaj, żeby cały czas wałek był podsypany mąką),
2. rozpłaszczyć wałek,
3. umieścić stróżkę dżemu na środku płaskiego wałka (dżem najlepiej nakłada się workiem cukierniczym, lub innym mocnym, czystym workiem z obciętym rogiem),
4. brzeg wałka delikatnie nawilżyć wodą,
5. skleić brzegi wałka, rozciągając ciasto ponad dżem,
6. na koniec oprósz wałek mąką i delikatnie zroluj.
Poniżej umieściłam filmik instruktażowy, który mam nadzieję, że jasno prezentuje sposób nadziania chałki.
Zawijanie chałki
Zawijanie chałki wcale nie jest takie trudne. Na początku było dla mnie dość niezrozumiałe i nie mogłam wyjść z podziwu jak szybko osoby na różnych filmikach radzą sobie z tym warkoczem. Mój pierwszy warkocz był raczej koślawy- też smaczny. Teraz uważam, że nie jest to trudne, wystarczy poznać system i istotę tego splotu. Poniżej umieściłam dla was grafikę z dokładnie podpisanymi czynnościami i poszczególnymi krokami wykonania tego warkocza. Możecie obejrzeć też wykonany przeze mnie filmik, który mam nadzieję pomoże wam szybciej przyswoić tą technikę.
Zapraszam do obejrzenia filmiku na YT z dokładnym instruktarzem zawijania chałki. Jeśli filmik Ci się podoba i chciałbyś zobaczyć więcej takich filmików na moim kanale, nie zapomnij dać łapkę w górę i zaSubskrybuj mój kanał 🙂 .
Chałka drożdżowa z dżemem
Ingredients
Instructions
Zagniatamy ciasto. Ręcznie lub mikserem z hakiem.
Formowanie warkocza z 6 splotów.
Zawijanie chałki.
Czynności końcowe
Przepis na kruszonkę
Notes
Składniki muszą być dobrej jakości i NIE MOGĄ być przeterminowane. Szczególnie drożdże. Właściwości drożdży i ich przelicznik znajdziesz tutaj: https://www.smartbake.pl/index.php/dlaczego-ciasto-rosnie-2/ . Masło ma inny skład niż margaryna i nie powinny być stosowane zamiennie.
Wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej lub wyższej.
Temperatura mleka NIE MOŻE przekraczać 49*C, najlepsza temp. to nieco powyżej 40*C (gdy mleko jest przyjemne w dotyku).
Ciasto przykrywamy ściereczkę odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce, na słońce, zimą na kaloryfer, lub na 10min. do piekarnika włączonego na najniższą temp., po czym piekarnik wyłączamy. W razie potrzeby proces powtarzamy.
Masło rozpuszczamy i OCHŁADZAMY do temp. pokojowe. Gorące masło może zniszczyć drożdże.
Masło dodajemy na końcu wyrabianie ciasta. Masło przerywa wiązania glutenowe, o czym możesz poczytać w artykule: https://www.smartbake.pl/index.php/skladniki-ciasta-scisle-odtajnione-skladniki-ciasta-scisle-odtajnione/