Ciasto migdałowe z kremem z pistacji, limonki i prażynką.
Ciasto migdałowe z kremem z pistacji, limonkowym i prażynką sezamową (chrupką) powstało bardzo spontanicznie. To zbiór przepisów które już od dawna chciałam wypróbować w tej roli. Ciasto to piekłam dla miłośniczki orzechów, więc taka kompozycja wpisała się idealnie.
Co wyróżnia ciasto migdałowe z pośród innych ciast?
O biszkopcie migdałowym już się rozpisywałam. Jest pyszny, wilgotny, idealny do przekładania warstw. Swoje miejsce na blogu znalazł również przepis na krem pistacjowy. Krem limonkowy też nie jest żadną nowością. Rzeczą, która mnie wprawiła w zachwyt jest prażynka sezamowa.
Pomysł na tę prażynkę znalazłam na forum internetowym, niestety nie pamiętam już kto był autorem tego postu. Aczkolwiek bardzo dziękuję, że dzielicie się swoimi przepisami. Dobry przepis musi być powielany, żeby: po pierwsze – nie zniknął, po drugie – aby wyparł inne, złe przepisy. Ten przepis jest świetny. Prażynka jest łatwa, pyszna i chrupiąca 🙂 . Cały czas zastanawiam się tylko dlaczego ja nigdy niw wpadłam na tak oczywisty pomysł. Karmelizowany i uprażony sezam, pokruszone ciasteczka, a do tego jeszcze biała czekolada. Na prawdę pyszne.
Ciasto pistacjowo - limonkowe na migdałowym biszkopcie.
SmartBake.pl wypieki z pomysłem
5 from 4 votes
Prep Time 2 hrs
Total Time 2 hrs
Course Deser
Cuisine worldwide
Servings 20
Calories 659 kcal
Ingredients
Biszkopt migdałowy (Jaconde)
- 200 g mąki migdałowej
- 170 g cukru pudru
- 60 g mąki pszennej
- 5 szt dużych jaj
- 6 szt białek jaj
- 20 g cukru
- 71 g roztopione masło
Prażynka sezamowa
- 100 g sezamu
- 100 g masła min. 82% tłuszczu mlekowego
- 200 g cukru kryształ
- 30 ml wody
- 100 g zmiksowanych herbatników
- 100 g biała czekolada
- 60 ml śmietanki kremówki
Krem pistacjowy
- 200 g łuskanych pistacji mogą być solone (300g = ok. 1,5szklanki)
- 100 g białej czekolady
- parę kropel oliwy z oliwek opcjonalnie
- 150 ml śmietanki kremówki min. 30% zawartości tłuszczu
- 150 g serka mascarpone
Krem limonkowy
- 200 g masła min. 82% tłuszczu mlekowego
- 2 szt limonek
- 2 łyżki cukru pudru
- 3 szt żółtek jaj
- 250 g śmietany kremówki min. 30%
Polewa z białej czekolady
- 100 g białej czekolady
- 30 g śmietanki kremówki min. 30% zawartości tłuszczu (30g=ok. 5-6 łyżek stołowych)
- migdały w płatkach, pistacje, pokruszone bezy do dekoracji
Instructions
Biszkopt migdałowy
- Nagrzej piekarnik do 230*C. Zgromadź składniki. Rozpuść masło i odstaw do ostudzenia. (Pamiętaj, ogrzewaj masło tylko chwilę, masło nie może się sklarować).
- Dokładnie wymieszaj mąkę migdałową, mąkę pszenną, cukier puder i całe jaja (białko+żółtko).
- Białka jaj ubij z cukrem (drobnym) na sztywną pianę. Cukier dodajemy do białek partiami, po łyżce, za każdym razem czekamy, aż cukier rozpuści się.
- Partiami dodawaj ubitą bezę do migdałowej mieszanki. Mieszaj powoli i delikatnie, aby nie zniszczyć bezy.
- Kiedy już wszystko zostało prawie! wymieszane dodaj ostudzone masło. Dodawaj powoli i mieszaj delikatnie. Powtarzaj czynności, aż masło będzie mało widoczne.
- Masę migdałową wylej na przygotowaną blachę. Wyrównaj powierzchnię, za pomocy silikonowej szpatuły lub noża do dekoracji tortu. Ja użyłam zwykłej blaszki z wyposażenia piekarnika.
- Włóż do piekarnika, nagrzanego do 230*C na 8min. Obserwuj cały czas. Uważaj, aby nie spalić!
- Po upieczeniu wyjmij. Poczekaj, aż wystygnie. Przykryj folią i włóż do lodówki na parę godzin. Struktura zimnego biszkoptu jest bardziej zwarta i elastyczna.
Prażynka sezamowa
- Sezam upraż na patelni na złocisty kolor.
- Do sezamu dodaj cukier, masło i wodę. Mieszaj cały czas, aż do rozpuszczenia się składników. Kontynuuj mieszanie, aż do czasu gdy karmelowa mieszanka nabierze ciemno złocistego koloru. Dodaj zmiksowane herbatniki i wymieszaj. Następnie odstaw do ostudzenia.
- Czekoladę posiekaj na drobniutkie kawałki. Zalej śmietanką i podgrzej przez chwilę. Ja podgrzewam w mikrofalówce, ale nie dłużej niż 30s. Mieszaj dokładnie, w razie konieczności podgrzej jeszcze raz. Nie dłużej niż 5s. Mieszaj ciągle, aż do uzyskania jedwabistej, jednorodnej konsystencji.
- Wymieszaj razem czekoladę i sezam w karmelu. Pamiętaj, aby oba składniki miały podobną temperaturę.
Krem pistacjowy
- Najpierw przygotuj pastę pistacjową (lub możesz użyć gotowej, sklepowej pasty). W tym celu obłuskaj pistacje. Obrane orzechy zalej wrzątkiem i odstaw na ok. 15min.
- W tym czasie rozpuść białą czekoladę w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce. Rozpuszczając czekoladę poszatkuj ją bardzo drobno. Rozpuść tylko część czekolady, a następnie zdejmij z kąpieli wodnej lub wyjmij z mikrofalówki i mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia. Jeśli to konieczne ogrzewaj jeszcze raz przez chwilkę. W mikrofalówce za pierwszym razem ok. 20s potem ok. 5s.
- Odcedź pistacje i wytrzyj w ściereczkę lub ręcznik papierowy. Część łupinek powinno zejść od razu. Tych, które pozostały na pistacjach należy się pozbyć ręcznie.
- W misie blendera ręcznego zmiksuj pistacje na gęstą pastę. Jeśli miksujesz już ponad 3min, a pistacje są dalej kruche i nieklejące, dodaj parę kropel oliwy z oliwek. Miksuj jeszcze chwilę, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
- Rozpuszczoną czekoladę wlej do pistacji i zmiksuj wszystko razem na jednolitą pastę. Włóż pastę do lodówki na czas przyrządzania kremu śmietankowego.
- Krem śmietankowy: Wymieszaj śmietankę z kremem mascarpone. Miksuj wszystko razem blenderem ręcznym, najlepiej w wysokim a wąskim pojemniku. Miksuj aż krem stanie się gęsty i bardziej puszysty.
- Silikonową szpatułką wymieszaj krem i pastę pistacjową.
Krem limonkowy
- Najpierw należy przygotować limon curd, czyli pyszny krem z limonki.
- Limonki szorujemy i parzymy pod gorącą wodą. Obieramy cieniutko limonki lub ścieramy skórkę. Ja starłam skórkę z jednej limonki, a drugą obrałam. Starta skórka nadaje delikatny kolor i teksturę. Skórkę obraną wyjmujemy pod koniec gotowania.
- Limonki należy przekroić na pół i wycisnąć z nich sok.
- Masło rozpuszczamy na małej mocy kuchenki. Dodajemy do masła sok i skórki z limonki. Wszystko razem mieszamy. Do gorącego masła dodajemy roztrzepane żółtka. Od tej pory mieszamy intensywnie.
- Gotujemy, aż do momentu gdy krem zgęstnieje. Pod koniec gotowania dodajemy śmietankę (w pokojowej temp). i mieszamy, aż do połączenia składników.
- Całość odstawiamy do przestudzenia, a następnie do lodówki do ostudzenia na min 2h. Po tym czasie wyjmujemy i ubijamy blenderem (najlepiej w naczyniu wysokim, a wąskim). Ubijamy, aż do momentu kiedy zmieni kolor na jaśniejszy, oraz krem stanie się bardziej puszysty.
Polewa z białej czekolady
- Posiekaj czekoladę na drobniutkie części. Podgrzej śmietankę (w mikrofalówce lub w kąpieli wodnej).
- Do gorącej śmietanki dodaj rozdrobnioną czekoladę. Całość mieszaj, aż do całkowitego rozpuszczenia się czekolady.
Składanie ciasta
- Biszkopt migdałowy można nasączyć dodatkowo sokiem z cytryny rozcieńczony wodą. Ja odrobinę nasączam, choć ten biszkopt i tak jest wilgotny sam w sobie.
- Pierwszy blat biszkoptu smarujemy cienko kremem pistacjowym. Na to nakładamy warstwę prażynki sezamowej. Prażynkę przykrywamy kremem pistacjowym. Krem można rozprowadzić na równo na powierzchni ciasta lub wykonać rozetki przy pomocy worka cukierniczego.
- Krem pistacjowy przykrywamy kolejną warstwą biszkoptu.
- Na biszkopt nakładamy krem limonkowy. Całość pokrywamy ostatnią, trzecią warstwą.
- Z wierzchu polewamy ciasto polewą czekoladową lub lukrem. Dekorujemy migdałami w płatkach, pistacjami, bezą itp.
Notes
Biszkopt Joconde ma pyszną zwartą i wilgotną strukturę. Może być wykorzystany do tortów literowych, jako spód i blaty ciast (Opera cake), do rolad różnego rodzaju oraz do deserów różnego rodzaju.
Dzięki temu, że jest miękki i wilgotny możemy połączyć go z każdym kremem. Kremy na śmietance nawilżą go dodatkowo, co jest dodatkowym atutem. Natomiast kremy tłuste, jak kremy maślane, ganache, też wspaniale pasują jednak osobiście uważam, że biszkopt należy spryskać delikatnie przed nałożeniem kremu. Spryskać można sokiem z cytryny w areozolu (przeznaczonym do kontaktu z żywnością oczywiście) lub namoczyć delikatnie pędzlem.
Dzięki temu, że jest miękki i wilgotny możemy połączyć go z każdym kremem. Kremy na śmietance nawilżą go dodatkowo, co jest dodatkowym atutem. Natomiast kremy tłuste, jak kremy maślane, ganache, też wspaniale pasują jednak osobiście uważam, że biszkopt należy spryskać delikatnie przed nałożeniem kremu. Spryskać można sokiem z cytryny w areozolu (przeznaczonym do kontaktu z żywnością oczywiście) lub namoczyć delikatnie pędzlem.
Keyword czarny sezam, krem limonkowy, krem pistacjowy, ktem do tortu, prażynka
Czy podobał Ci się ten artykuł?
+1
1
+1
6
+1
3
+1
4
+1
0
+1
0
+1
0
16 komentarzy
Agnieszka Niedźwiedzka
Jak jest jeszcze ciepła rozprowadza się dość dobrze po śliskiej powierzchni (biszkopt posmarowany odrobiną kremu), później jest dużo gorszej.
Agnieszka Niedźwiedzka
Z tej ilości składników upiekłam jeden duży blat na dużej blaszce z piekarnika. Następnie wycinałem pożądany kształt.
Agnieszka Niedźwiedzka
Na te proporcje ciasta użyłam dużej blachy z piekarnika. Piekłam jeden duży blat, z którego potem wycinałem potrzebne kształty. Pozdrawiam
Karolina
Jaki rozmiar blaszki ?
Torciarz
Witam,
Mam pytanie. Z podanych składników pieczemy biszkopt na blasze od piekarnika i dzielimy na 3 części, żeby mieć 3 blaty? Czy pieczemy w jakiejś mniejszej formie 3 razy? Proszę o informację na jaką wielkość blachy są podane w przepisie składniki. Nie mogę się doczekać, kiedy spróbuję, wygląda niesamowicie 😉
Monika
Czy prażynka sezamowa łatwo się rozprowadza?
Anonim
Czy prażynka sezamowa jest łatwa do rozsmarowania ?
Ola
Witam , mam pytanie czy tą porcję ciasta dzieli Pani na 3 i piecze trzy biszkopty? Jeśli tak to na jakiej blasze? Pisze Pani o blasze z pieca . Chodzi o ta dużą?
Chcę upiec 3 placki w tortownicy 25cm. Czy powinam zwiększyć proporcje?
pozdrawiam,
Ola
Aśka
Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Niedźwiedzka
Tak myślę, że 1,5 raza składników starczy. Myślę, że krem karmelowy lub krem z masłem orzechowym, lub krem kawowy będzie do tego super pasował. Proszę wziąć tylko pod uwagę, że biszkopt migdałowy prawie w ogóle nie rośnie. Ja zawsze go piekę na cienki placek tzn. Jeden blat jedna forma. Oczywiście można go upiec grubszy na wysokość, ale ja tak nigdy nie robiłam (chociaż słyszałam, że wychodzi spoko, trzeba tylko dłużej piec i w niższej temp). Pozdrawiam
Linki do kremów:
https://smartbake.pl/krem-kawowy/
https://smartbake.pl/krem-slony-karmel/
https://smartbake.pl/krem-orzechowy/
Aśka
Witam serdecznie
Mam pytanko 🙂 chciała bym zrobić tort o średnicy 26cm , jak Pani myśli czy z 1.5 porcji składników by było ok ? I jaki trzeci krem by to tego pasował?
Pozdrawiam serdecznie
Pojedztam.pl
Pycha, jesteśmy wielkimi fankami słodkości. To ciasto także mogłoby nam zasmakować.
Agnieszka Niedźwiedzka
Jak dla mnie było to ciasto mocno eksperymentalne, ponieważ sama skomponowałam smaki.Muszę przyznać, że wyszło super 🙂 Pozdrawiam.
Bookendorfina Izabela Pycio
Przepis natychmiast podchwytuję, takiego ciasta jeszcze nie miałam okazji przygotowywać, jestem przekonana, że będzie nam smakowało. 🙂
Agnieszka Niedźwiedzka
To prawda jest pyszne 🙂
Anna
Wygląda bosko!
Mam na nie wielką ochotę.