Mąka,  Porady,  Strona Główna

Co to jest mąka i jej „typy”?

Mąka

Jak podaje słownik PWN mąka jest to proszek ze zmielonych zbóż,  rzadziej owoców.  Cechują ją drobna granulacja i sypka konsystencja. Jej przeznaczenie determinuje to, z jakiego ziarna została wyprodukowana. Najbardziej popularny podział mąk to ten na mąki chlebowe i niechlebowe. Te pierwsze oczywiście pochodzą z pszenicy i żyta. Wyrabia się z nich chleb i inne ciasta. Zaś do tych drugich zaliczyć można takie zboża jak: jęczmień, owies, kukurydza, gryka, soja, ryż, czy orkisz. Są one wykorzystywane głównie jako dodatek do mąk chlebowych lub jako główne składniki wiele deserów. Niektóre z nich są wręcz niezbędne do wyrobu chleba dla ludzi chorych na celiakię (głównie mąka kukurydziana czy ryżowa). Natomiast w kuchni wegetariańskiej wykorzystywana jest głównie mąka sojowa, jako zamiennik jaja kurzego ze względu na wysoką zawartość białka.

Aby dobrze zrozumieć skład mąki musimy zapoznać się z budową ziarna zbożowego.

Skład i budowa ziarna pszenicy:

Łuska zewnętrzna (stanowi ona 8% masy ziarna), w niej znajduje się błonnik oraz sole mineraln.

Warstwa aleuronowej w której znajdują się witaminy B1, B2 oraz sole mineralne.

Zarodek, który zawiera tłuszcze, białka, witaminy E i K.

Bielmo, które stanowi 80-82% masy ziarna, jest jego środkową częścią i zawiera skrobię czyli węglowodany oraz białka – gluteinę i gliadynę.

kłos pszenicy

Typy mąki:

Na Polskich półkach sklepowych możemy znaleźć mąkę podzieloną na typy.

Te „typy” to nic innego jak zawartość składników mineralnych w mące (wszystko inne niż bielmo). Zawartość tą popularnie nazywamy „popiołem”.

Typ mąki określa się po całkowitym spopieleniu składników organicznych w próbce produktu, pozostały po tym spopieleniu popiół wymierza nam zawartość związków mineralnych w mące. Typ mąki to ilość substancji mineralnych na 100 kg mąki lub inaczej typ mąki podzielony przez 100 da nam ilość substancji mineralnych w 1kg mąki.

gluten

 Wynika z tego, że mąka pszenna Typ 450 to mąka, w której na 100 kg znajduje się około 450g popiołu, czyli substancji mineralnych. Co oznacza, że w 1kg mąki znajduje się 4.5g substancji mineralnych. Gdy podzielimy Typ mąki przez 1000 otrzymamy zawartość procentową substancji mineralnych w określonej mące. W  mące typu 450 znajdziemy ok. 0.45% substancji mineralnych.

Print Friendly, PDF & Email
Jeśli lubisz mój blog, podziel się nim 🙂
Czy podobał Ci się ten artykuł?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error

Podoba Ci się mój blog? Proszę, podziel się nim ze światem :)