biszkopt tradycyjny
Biszkopty,  Przepisy

Rodzaje Biszkoptów

Wyróżniamy kilka rodzai biszkoptów. W kuchniach na całym świecie cukiernicy wypiekają ciasta podobne do naszych polskich biszkoptów. Różnią się one składem i sposobem przyrządzania, ale wszystkie służą do tego samego… do zbudowania tortu. Biszkopt to ciasto, które nie zawiera tłuszczu. W jego skład wchodzą jaja, mąka pszenna i cukier. Ciast z dodatkiem tłuszczu nie powinniśmy nazywać biszkoptami. Biszkopt możemy przyrządzić dwoma sposobami: na zimno i ciepło. Biszkopt robiony metodą „na zimno” to nasz polski biszkopt tradycyjny. Natomiast z użyciem metody na ciepło przygotujemy biszkopt genueński.

Lekki, puszysty biszkopt, to dla wielu Polaków najsmaczniejszy deser.  Doceniono go w wielu krajach, nie tylko za jego smak, ale i za łatwość wykonania. Biszkopt można przyrządzić na wiele sposobów: jako rolady, babeczki, klasycznie jako blaty do tortów i podstawy do ciast. Biszkopt, do którego jesteśmy przyzwyczajeni nie zawiera dodatku masła, przez co jest lekki i doskonale nadaje się do nasączania. Jednak łatwo się kruszy i nie jest podatny na formowanie. Przeczytajmy poniżej o innych wariacjach biszkoptu, które możemy spotkać w różnych zakątkach naszego świata.

To włoski i francuski przysmak nazywany tam Genoise Sponge. Jest to biszkopt, gdzie białko i żółtko jaj są ubijane jednocześnie. W przypadku tego biszkoptu jajka są ubijane z cukrem w kąpieli wodnej w temperaturze pomiędzy 45 a 50*C.

Biszkopt tradycyjny jest najbardziej popularny w Polsce. Przygotowujemy go metodą na zimno, czyli oddzielamy żółtka od białek. Białka z cukrem  ubijamy na sztywną pianę, dodajemy żółtka i resztę składników. Rozdzielenie składników jaja powoduje, że proteiny zawarte w białkach lepiej się rozwijają, ponieważ nie są obciążone tłuszczem zawartym w żółtku (jakkolwiek lecytyna zawarta w żółtku jest emulgatorem, który umożliwia ubicie całych jaj w metodzie na ciepło). Biszkopt tradycyjny jest spulchniany mechanicznie, czyli poprzez szybkie ruchy końcówki miksera, która napowietrza białka.

Biszkopt Angel Food

Zwane jest również Niebiańskim. Ciasto to, nie zawiera tłuszczu i jest przygotowywane wyłącznie z ubitych białek jaj, które są ustabilizowane dużą ilością cukru. Białka muszą być idealnie ubite. Jeśli masz z tym problemy, poczytaj tutaj. Mąkę dodajemy do białek, stopniowo i delikatnie mieszamy ją z pianą. Ciasto Niebiańskie ma jasny, białawy kolor i pieczone jest w tortownicy posiadającej metalowy wspornik w środku. Ta foremka jest podobna do naszej formy na babkę. Ciasto wspinają się po ściankach naczynia, tak jak w przypadku naszego biszkoptu tradycyjnego.

Ciasto Sponge

Jest to ciasto wykorzystywane najczęściej w krajach anglosaskich. Słynny Victoria Sponge jest przysmakiem narodowym na wyspach brytyjskich. Biszkopt ten jest wykonywany tak jak nasz biszkopt tradycyjny z jajek i mąki. Pod koniec ubijania do jajek dodawane jest masło, co nadaje mu dodatkowych walorów smakowych oraz powoduje, że ciasto nie jest suche i nie kruszy się.

Ciasto Madeira, to zwarty, puszysty i wilgotny biszkopt. Nadaje się do przycinania i formowanie z niego różnych kształtów. Przez wielu nazywany również biszkoptem tłuszczowym. W porównaniu do biszkoptu tradycyjnego, nie kruszy i nie zniekształca się podczas cięcia. Wykonywany jest z niewielkiej ilości jaj, za to większej ilości mąki i cukru, w porównaniu z biszkoptem tradycyjnym. Ciasto Madeira opiera się na dobrze utartym maśle z cukrem, do którego dodawane są pozostałe składniki.

Print Friendly, PDF & Email
Jeśli lubisz mój blog, podziel się nim 🙂
Czy podobał Ci się ten artykuł?
+1
19
+1
4
+1
1
+1
11
+1
0
+1
2
+1
2

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error

Podoba Ci się mój blog? Proszę, podziel się nim ze światem :)