Biszkopt kakaowy – tradycyjny.
Biszkopt kakaowy przygotowywany jest w tradycyjny sposób na bazie ubitych białek, z dodatkiem prawdziwego kakao. Wypróbowałam wiele przepisów na biszkopt kakaowy. Ale do tego jednego ciągle wracam. Prosty i niezawodny biszkopt.
Bardzo lubię piec biszkopty… ciekawe czy wy też? Nie wiem co bardziej mnie kręci, czy ubijana piana z białek, czy widok ciasta rosnącego w piekarniku. Chyba jedno i drugie. 🙂
Biszkopt kakaowy (tradycyjny) rośnie dzięki pęcherzykom powietrza zamkniętym w pianie z białek. O tym rozpisywałam się już pisząc przepis na biszkopt waniliowy. Również w dziale porad znajdziesz wiele artykułów opisujących „Dlaczego ciasto rośnie?„.
Co zrobić, aby biszkopt kakaowy wyrósł, tak jak zwykły?
Jest jedna sztuczka, którą zdradziła mi ciocia, dzięki której biszkopt wyrasta nam „pod niebo”. Całkiem prozaiczny, ale skuteczny. Wystarczy dodać do biszkoptu kilka łyżek wody. Wodę należy dodać do ubitych białek, ciągle miksując na najwyższych obrotach. Woda bardzo ładnie jest wchłaniana przez ubijane białka. Po dodaniu żółtek, mieszanina białek i żółtek wydaje się nawet być sztywniejsza niż ta sama piana bez dodatku wody. Woda, którą dodaję ma temperaturę pokojową.
Prawdopodobnie woda dodana do biszkoptu rozrzedza ciasto, dzięki czemu uwalniaja się piana łatwiej unosi ciężką masę ciasta. Ponadto część wody została również związana przez białka, które potrzebują wody, aby wytworzyć sztywny szkielet proteinowy. Kolejną prawdopodobną przyczyną, dlaczego biszkopt z wodą rośnie ładniej jest fakt, iż parowanie wody też przyczynia się do podniesienia mas ciasta. (patrz ciasto parzone). Pewnie wszystkie te czynniki powodują, że biszkopt kakaowy z wodą rośnie dużo lepiej niż jego zwykły odpowiednik.
Biszkopt kakaowy - tradycyjny
SmartBake.pl Sprawdzone wypieki
5 from 6 votes
Prep Time 20 mins
Cook Time 50 mins
Total Time 1 hr 10 mins
Course Deser, Dodatek do deseru
Cuisine desery polskie
Servings 6 jajek (6 jajek w formie fi 20cm)
Calories 543 kcal
Equipment
- duża miska
- mikser elektryczny, ręczny lub wolnostojący
- szpatułka silikonowa
- forma na biszkopt
- papier do pieczenia (do wyłożenia tylko dna formy)
Ingredients
- 6 szt jajek rozmiar M w temperaturze pokojowej
- 180 g cukru drobnego do wypieków
- 150 g mąki pszennej najlepiej tortowa
- 30 g kakao niesłodzone
- 4 łyżki wody w temperaturze pokojowej
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Składniki opcjonalne
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej instant typu Creme
- 50 g utartych wiórek czekoladowych
Instructions
- Piekarnik nagrzej do 170*C. Przygotuj wszystkie składniki. Dno blaszki wyłóż papierem do pieczenia. Boki pozostaw nieprzykryte. Przesiej mąkę razem z kakao, i proszkiem do pieczenia. Opcjonalnie dodaj sypką kawę rozpuszczalną (taki drobny proszek) lub utartą czekoladę.
- Oddziel białka od żółtek. Białka ubij na sztywną pianę (ok. 10min ubijania). Cukier zacznij dodawać dopiero gdy białka wytworzą pianę. Cukier dodawaj po łyżce, za każdym razem poczekaj, aż poprzednia łyżka rozpuści się w pianie. Na końcu do ubijanych białek dodaj zimną wodę i miksuj, aż do połączenia składników. Woda ładnie się wchłania w pianę.
- Do piany z białek, ciągle ubijając, dodawaj żółtka. Po jednym, powoli. Miksuj na średnich obrotach, tylko do całkowitego wymieszania żółtek z białkami.
- Teraz odkładamy mikser, a resztę biszkoptu dokańczamy z użyciem silikonowej szpatułki.
- Suche składniki dodawaj w kilku turach. Mieszaj delikatnie, tak aby nie zniszczyć piany. Pamiętaj, żeby dokładnie wymieszać całą pianę. Na dnie i na bokach lubi ukrywać się mąką, którą wsypujemy. Jeśli dodajesz wiórki czekoladowe, dodaj je na samym końcu mieszania.
- Powstałą masę na biszkopt przelej do przygotowanej formy. Włóż do piekarnika nagrzanego do 170*C. Piecz do "suchego patyczka" przez ok. 50 minut.
- Po upieczeniu, wyjmij z piekarnika i odstaw do wystygnięcia. Po ostudzeniu, wyjmij z formy, przewróć do góry nogami i pozostaw do całkowitego ostudzenia.
Notes
Ja na 6 jajek, w rozmiarze M, użyłam tortownicy o średnicy (fi) 20cm. Taka średnica odpowiada ok. 16 porcjom tortu.
Fi 16 = 4 jajka (ok. 10 porcji), fi 18 = 5 jajek (ok. 14 porcji), fi 20 = 6 jajek (16 porcji), fi 22 = 7 jajek (max 20 porcji), fi 24 = 8 jajek
Pamiętaj:
Składniki muszą mieć temperaturę pokojową.
Biszkopt rośnie z małą górką, tak jak widać na obrazku, to nic. Jak to mówię: lepsza górka niż oklapły biszkopt. Górkę ścinamy i odwracamy biszkopt do góry nogami 🙂 .
Ten rodzaj biszkoptu wymaga bardzo dobrze ubitych białek. Białka powinny być ubite na sztywno, tzn. ubite białka można kroić nożem i ani na chwilę nie tracą swojego kształtu.
Biszkopt najlepiej jest przygotować dzień wcześniej. Chłodny zawinąć w folię i na noc pozostawić w lodówce. Taki biszkopt kroi się najlepiej.
Biszkopt kakaowy lubi wyrastać z górką, górkę należy ściąć, a biszkopt odwrócić do góry nogami.
Biszkopt należy włożyć do nagrzanego piekarnika. Piecz w temperaturze 170*C z termoobiegiem, jednak każdy piekarnik piecze inaczej. Mój piekarnik bez termoobiegu osiąga temperaturę przynajmniej o 10*C niższą niż z termoobiegiem. Warto zaopatrzyć się w termometr do piekarnika. (Ja swój kupiłam za 8zł)
Keyword biszkopt, biszkopt tradycyjny, czekoladowy
Czy podobał Ci się ten artykuł?
+1
4
+1
12
+1
38
+1
2
+1
1
+1
1
+1
2
8 komentarzy
Agnieszka Niedźwiedzka
Dziękuję 🙂
Anonim
Super przepis! Następnym razem tobie tylko z tego 🙂.
Agnieszka Niedźwiedzka
Dziękuję 🙂
Izabela
Najlepszy przepis jaki testowałam.Rewelacyjny już na zawsze mój ulubiony.
Anonim
Najlepszy przepis jaki testowałam.Rewelacyjny już na zawsze mój ulubiony.
Agnieszka Niedźwiedzka
6 jajek piekę w fi20. Proszę zmienić sobie ilość jajek w przepisie. Opcja zmiany znajduje się w górnej części przepisu. 6ty wiersz od góry, rozpoczynający się od słowa PORCJE. Na dole w notatkach napisałam ile jajek należy użyć na konkretną średnicę. Pozdrawiam 🙂
Beata
Witam , jakie proporcje składników na fi 24cm?
Z góry dziękuję za odp .
Piekłam ten z przepisu rewelacja ale teraz potrzebuję większy .
Maja Kuc
Świetny przepis, biszkopt wyrósł jak nigdy. I do tego jeszcze ta czekolada. Świetny, świetny, świetny… Dziękuję Pani Agnieszko 🙂