Biszkopt Joconde w torcie literkowym.
Biszkopt Joconde jest pysznym ciastem o migdałowym aromacie. Sam w sobie jest bardzo smaczny, a w połączeniu z kremem to po prostu niebo w gębie. Dzięki dużej zawartości jajek, masła i mąki migdałowej Joconde ma przyjemnie wilgotną strukturę. Nie obsycha zbyt szybko i idealnie nadaje się do przycinania.
Dlaczego biszkopt Joconde?
Wszystkie te powyższe cechy sprawiają, że biszkopt Joconde idealnie pasuje do tortów literkowych (number cake, alphabet cake). Torty literkowe to takie gdzie warstwy ciasta przycięte są na różne kształty i przełożone warstwami kremu. Szkopuł polega na tym, że nie każde ciasto nadaje się do tortów tego typu. Musi być odpowiednio wilgotne, aby brzegi ciasta nie przesuszały się, a jednocześnie nie zbyt mokre, aby swobodnie mogło utrzymać nadany mu kształt i nie pokruszyło się.
Alternatywą do biszkoptu Joconde jest ciasto kruche na migdałach. W smaku bardzo dobre jednak nie tak miękkie jak Joconde. Niektórzy skarżą się też na problem z krojeniem, jeśli ciasto nie jest dobrze nasiąknięte. Takie ciasto należy przygotować przynajmniej dzień wcześniej przed planowanym terminem spożycia, aby zdążyło nasiąknąć. Według mnie, przygotowanie ciasta kruchego jest bardziej wymagające, więc jeśli tylko mogę wybieram biszkopt Joconde.
Jakby nie było, ciasto Joconde też posiada pewne wady. Niestety docinanie tego ciasta wychodzi dość nieekonomicznie (zależy też od wzoru jaki wybierzesz). Ja z blachy ok. 30x40cm wycięłam 3 okręgi o średnicy 16 cm. Gdy potrzebujesz więcej ciasta, musisz upiec dwa, a czasem nawet trzy blaty.
Zastosowanie biszkoptu Joconde.
Joconde doskonale nadaje się do rolad i ciast przekładanych kremami.
Na załączonej ilustracji możecie zobaczyć w jaki sposób wyciąć części numeru z biszkoptu, tak aby zrobić to jak najbardziej efektywnie. Z porcji na 16 osób zazwyczaj piekę jedną tortownicę o średnicy 20 cm i jedną blaszkę kwadratową o boku 20cm.
O przepisie i składnikach
Przepis na biszkopt Joconde zaczerpnęłam ze strony amerykańskiej blogerki Liz Marek. Jest on bardzo prosty w przygotowaniu i wygląda trochę jak przygotowanie naszych polskich ciast biszkoptowych. Z tą różnicą, że tutaj znajduje się o wiele więcej jaj. To dzięki nim właśnie ciasto zachowuje swoją elastyczność. Ubite białka doskonale spulchniają ciasto, a mąka migdałowa sprawia, że ciasto jest przyjemnie wilgotne. Ja do przygotowania tego ciasta użyłam częściowo migdałów nieblanszowanych (w skórce), stąd wzięły się te ciemne punkciki w moim cieście.
Joconde pieczemy w wysokiej temperaturze, tylko przez 8 min. Ciasto wkładamy do mocno nagrzanego piekarnika. Pieczemy w tak wysokiej temperaturze głównie po to, aby nie wysuszyć tego ciasta. Jak już wiecie z innych moich postów (jeśli nie to sprawdź tutaj). Wysoka temperatura spieka wierzchnią część wypieku, po to aby zamknąć drogę ucieczki ulatującym gazom (w tym przypadku parze wodnej i powietrzu). Nie przestrasz się kiedy podczas pieczenia na powierzchni Twojego ciasta zaczną tworzyć się góry wielkie niczym Karpaty. To wszystko opadnie po wyjęciu z pieca.
Sprawdź również przepis na biszkopt Joconde z makiem i różnokolorowymi wzorami na powierzchni.
Biszkopt Joconde w torcie literkowym.
SmartBake.pl wypieki z pomysłem
Prep Time 20 mins
Cook Time 8 mins
Czas chłodzenia 2 hrs
Total Time 2 hrs 28 mins
Course Deser, Dodatek do deseru
Cuisine deser francuski
Servings 16 porcji
Calories 187 kcal
Equipment
- mikser elektryczny, ręczny lub wolnostojący
- 2x duża miska
- szpatuła silikonowa
- duża płaska forma
Ingredients
- 200 g mąki migdałowej
- 170 g cukru pudru
- 60 g mąki pszennej
- 5 szt dużych jaj
- 6 szt białek jaj
- 20 g cukru
- 71 g roztopione masło
Instructions
- Nagrzej piekarnik do 230*C. Zgromadź składniki. Rozpuść masło i odstaw do ostudzenia. (Pamiętaj, ogrzewaj masło tylko chwilę, masło nie może się sklarować).
- Dokładnie wymieszaj mąkę migdałową, mąkę pszenną, cukier puder i całe jaja (białko+żółtko).
- Białka jaj ubij z cukrem (drobnym) na sztywną pianę. Cukier dodajemy do białek partiami, po łyżce, za każdym razem czekamy, aż cukier rozpuści się.
- Partiami dodawaj ubitą bezę do migdałowej mieszanki. Mieszaj powoli i delikatnie, aby nie zniszczyć bezy.
- Kiedy już wszystko zostało prawie! wymieszane dodaj ostudzone masło. Dodawaj powoli i mieszaj delikatnie. Powtarzaj czynności, aż masło będzie mało widoczne.
- Masę migdałową wylej na przygotowaną blachę. Wyrównaj powierzchnię, za pomocy silikonowej szpatuły lub noża do dekoracji tortu. Ja użyłam zwykłej blaszki z wyposażenia piekarnika.
- Włóż do piekarnika, nagrzanego do 230*C na 8min. Obserwuj cały czas. Uważaj, aby nie spalić!
- Po upieczeniu wyjmij. Poczekaj, aż wystygnie. Przykryj folią i włóż do lodówki na parę godzin. Struktura zimnego biszkoptu jest bardziej zwarta i elastyczna.
Notes
Biszkopt Joconde ma pyszną zwartą i wilgotną strukturę. Może być wykorzystany do tortów literowych, jako spód i blaty ciast (Opera cake), do rolad różnego rodzaju oraz do deserów różnego rodzaju.
Dzięki temu, że jest miękki i wilgotny możemy połączyć go z każdym kremem. Kremy na śmietance nawilżą go dodatkowo, co jest dodatkowym atutem. Natomiast kremy tłuste, jak kremy maślane, ganache, też wspaniale pasują jednak osobiście uważam, że biszkopt należy spryskać delikatnie przed nałożeniem kremu. Spryskać można sokiem z cytryny w areozolu (przeznaczonym do kontaktu z żywnością oczywiście) lub namoczyć delikatnie pędzlem.
Keyword biszkopt, migdały, tort numerkowy
Czy podobał Ci się ten artykuł?
+1
7
+1
15
+1
2
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0