
Puszyste pączki – najlepszy przepis
Przepisów na puszyste pączki jest wiele, ale tylko nieliczne skomponowane są tak, że usmażony pączek jest słodki, puszysty i delikatny. W poniższym przepisie postaram się przedstawić różne triki, które warunkują doskonały efekt.

Aby przygotować puszyste pączki należy uzbroić się przede wszystkim w … cierpliwość. Trochę długo to zajmuje, ale warto 🙂 Pyszne, puszyste pączki jak dla mnie lepsze niż z cukierni 🙂 Domowe pączki, zawierają same naturalne składniki. Dżem do ich wypełnienia możemy przygotować sami i jest to preferowana przeze mnie opcja. Możesz je wypełnić również domowym budyniem (przepis), nutellą lub różnymi curd’ami. Ja wybrałam (trochę z przypadki 😉 spieniony, puszysty lemon curd. Muszę przyznać, że był to dobry wybór. Słodkość pączków została idealnie zbalansowana przez kwaskowy smak tego kremu cytrynowego.

Pączki przygotowane są z ciasta drożdżowego. Duże znaczenie ma proces wyrastania ciasta. Nie może być zbyt szybkie, ponieważ pączki po usmażeniu będą gorzkie w smaku. Po wymieszaniu ciasta z rozczynem drożdżowym ugniatamy tak długo, aż ciasto samo zacznie odchodzić od palców lub od haka robota kuchennego. Ciasto w misce przykrywamy czystą ściereczką i trzymamy przez 1 godzinę w pokojowej temp. (24-28*C).

Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na ok. 2cm. Ciasto podsypujemy dużą ilością mąki. Szklanką lub okrągłą foremką (średnica ok. 7cm) do ciastek wykrajamy kółka. Kółka nie mogą być przyklejone do blatu. (Ważne) Ja użyłam szklanki, ok. 5cm średnicy i wyszło mi ok. 40 pączków. Skrawki ciasta ugniatamy ponownie, wałkujemy i powtarzamy proces.
Pączki smażymy w temperaturze 175*C. Zalecam użyć termometr cukierniczy, najlepiej elektroniczny. Jeśli nie macie termometru to wyznacznikiem temp. jest kawałek ciasta rzucony na gorący tłuszcz. Kiedy tłuszcz osiągnie odpowiednią temperaturę, ów kawałek wypłynie na powierzchnię. Musimy cały czas obserwować smażone pączki. Najlepiej jest mierzyć temp. tłuszczu przed każdym włożeniem pączków. Jeśli pączki zbyt szybko się rumienią, musimy zmniejszyć moc kuchenki lub dolać zimnego oleju, a najlepiej i jedno, i drugie. Pączek powinien mieć złocisty, miodowy kolor chrupiącej skórki i charakterystyczny jasny pasek po obwodzie. Pączki, zbyt dużą zawartością cukru palą się szybciej. Skutkiem czego jest mocno wypieczona skórka i surowe ciasto w środku.
Do ciasta dodajemy kieliszek alkoholu. Dzięki temu pączek wchłania mniej tłuszczu. Jednak składnik ten nie jest w cieście koniecznie potrzebny i możemy go pominąć.

Pączki piekłam i na oleju i na smalcu. Pączki na oleju mają chrupką, suchą skórkę, natomiast te na smalcu mają skórkę miększą i gładszą. Pewnie dlatego, że tłuszcz zwierzęcy w temp. pokojowej krzepnie i tworzy cieniutką warstwę tłuszczu na powierzchni pączka.
Pączki można udekorować lukrem cytrynowym (mój przepis) lub cukrem pudrem. Należy jednak pamiętać, że lukier wylewamy na jeszcze ciepłe pączki, a pudrujemy cukrem pudrem gdy pączki są już chłodne.
Pączki – najlepszy przepis
Equipment
Ingredients
Instructions
Najpierw zaczyn drożdżowy
Ciasto na pączki
Notes




You May Also Like


Krem budyniowy „Oreo”
8 maja 2019

Mąka z amarantusa
8 stycznia 2019

4 komentarze
Agnieszka Niedźwiedzka
Amaretto jak najbardziej 🙂 pycha 🙂
Truskawka
Hej..
Nie mam rumu. Czy whisky bądź amaretto będzie ok?
Pozdrawiam
Agnieszka - SmartBake.pl
Dziękuję:) raczej nie nadziewam przed smażeniem. Kiedyś nadziewałam, tzn. sklejałam ze sobą dwa cienkie plastry pączków, ale według mnie to więcej roboty a efekt wcale nie lepszy. Pozdrawiam 🙂
Halina
Super pączusie. Czy nadziewać Pani czasami przed smażeniem?