bita śmietana z galaretką
Kremy,  Kremy śmietanowe,  Przepisy,  Slider,  Torty

Owocowy krem śmietankowy z galaretką.

Owocowy krem śmietankowy z galaretką używany jest jako masa do przełożenia tortu i ciast, a także jako dodatek do deserów. Możemy z niego zrobić różne dekoracje na wierzch tortu. Nie nadaje się jednak, tak jak żaden krem śmietanowy, do obłożenia tortu pod masę cukrową. Po prostu rozpuszcza ją, jak również wszystkie inne ozdoby wykonane z masy cukrowej. Jeżeli chcecie położyć na torcie śmietanowym cukrowe ozdoby musicie je odizolować za pomocą czekolady. 

Jak przygotować krem śmietanowy z galaretką?

krem śmietanowy

Krem śmietanowy jest pyszny sam w sobie. Z dodatkiem owoców pieści nawet niewrażliwe podniebienia. Jego przygotowanie jest łatwe  i szybkie. Galaretka działa jako stabilizator kremu, jak również jako wzmacniacz smaku, nadaje jej też koloru.

Aby przygotować poprawnie galaretkę, zalej proszek zagotowaną wodą i odstaw do napęcznienia. Włóż do lodówki i poczekaj aż zacznie tężeć (ok 20min). Gdy galaretka będzie półpłynna i nie gorąca, wlej ją do ubitej wcześniej bitej śmietany. Wlewaj powoli, w kilku partiach, za każdym razem dobrze mieszając, Możesz dodać owoce, wedle uznania, ile chcesz tyle dodaj.

Uważaj, żeby galaretka nie był zbyt ścięta, ponieważ utworzy w naszej masie, nie ładne grudki, a to nie o to nam chodzi. Jeśli zagapiłeś się i galaretka zdążyła stężeć, to nic się nie martw. Znamy na to sposób. Wystarczy włożyć galaretkę na 5s do mikrofalówki i znów możesz cieszyć się płynną galaretą. 🙂 Jeśli się nie udało, powtórz proces jeszcze raz. Mieszając za każdym razem.

bita śmietana z galaretką

Czy mogę dodać owoce do kremu śmietanowego z galaretką?

Większość owoców dobrze zachowuje się po połączeniu ich z galaretką. Galaretkę i owoce łączymy wedle naszych upodobań smakowych. Mogą to być te same smaki, lub mogę się one różnić, np: banan zatopiony w galaretce cytrynowej, maliny z jagodami itp. Galaretkę możemy przyrządzić również sami, używając do tego celu dowolnego soku z owoców i żelatyny. Żelatyną możemy również usztywnić, zmiksowane przez nas owoce, tworząc tzw. frużelinę. Taki mix możemy dodać do ubitej śmietany lub zastosować osobno, jak oddzielną warstwę kremu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że poprzez dodanie smakowej galaretki do masy owocowej, wzmacniamy jej smak. Nie ma się co oszukiwać, ale często aromat i smak świeżych owoców jest nie zadowalający. Szczególnie owoców nie sezonowych, a już na pewno nie tych z supermarketu.

Do galaretki nie dodajemy: kiwi, świeżego ananasa, papai i mango, owoce te sprawią, że galaretka nie stężeje. Winny temu jest enzym z grupy peptydaz, zawarty w tych owocach. Rozkłada on białko zawarte w żelatynie.

krem z jerzyn
Krem śmietanowy z galaretką i owocami leśnymi

Aby temu zapobiec, należy:

  • sparzyć owoce wrzątkiem lub obgotować je, lub

  • użyć wody, w której gotowana była wcześniej papryczka chili. Kapsaicyna zawarta w papryczce neutralizuje ten problematyczny enzym.

Dodatkowo, pamiętaj, że owoce dodaje się do galaretki, gdy ta zaczyna tężeć. Dodane to ciepłej galaretki mogłyby stracić na wyglądzie i upośledzić proces tężenia galaretki.

Krem z galaretką

Owocowa masa śmietanowa z galaretką.

SmartBake.pl Sprawdzone Wypieki
4.75 from 4 votes
Prep Time 15 mins
Chłodzenie galaretki 30 mins
Total Time 45 mins
Course Deser
Cuisine łatwe
Servings 2 przełożenia tortu (średnica: 20cm)
Calories 343 kcal

Ingredients
  

  • 200 g owoców dowolnie wybranych
  • 35 g galaretki z cukrem, jeśli bez to dodaj cukier puder do śmietany (smak dowolny) 1op.=70g
  • 100 ml wody
  • 500 ml śmietanki kremówki min. 30% (zimnej z lodówki)

Instructions
 

  • Przygotuj składniki. Owoce umyj, obierz i pokrój na dowolnie duże kawałki.

Przygotuj galaretkę.

  • Zagotuj wodę. W ciepłej wodzie rozpuść galaretkę.
  • Ochłodź galaretkę, włóż do lodówki. Gdy galaretka zacznie gęstnieć będzie gotowa, aby dodać ją do ubitej śmietany.

Ubij śmietanę.

  • Śmietanę ubij na puszystą pianę.
  • Tężejącą galaretkę dodaj do ubitej śmietany. Uważaj, aby mieszane płyny były w podobnej temperaturze. Wymieszaj szpatułą lub drewnianą łyżką. Dodaj galaretkę w kilku partiach, za każdym razem dobrze mieszając.
  • Dodaj owoce. Uwaga! Kiwi, świeży ananas, papaja, mango powodują, że galaretka nie tężeje.

Notes

Kiwi, świeżego ananasa, papai i mango nie dodajemy do galaretki na surowo, ponieważ galaretka nie stężeje.
Aby zneutralizować enzym, który powoduje rozpad naszej galaretki musisz:
  • sparzyć owoce wrzątkiem lub obgotować je, lub
  • użyć wody, w której gotowana była wcześniej papryczka chili. Kapsaicyna zawarta w papryczce neutralizuje ten problematyczny enzym.
Keyword galaretka, krem, owoce, śmietanowy

Print Friendly, PDF & Email
Jeśli lubisz mój blog, podziel się nim 🙂
Czy podobał Ci się ten artykuł?
+1
84
+1
6
+1
18
+1
50
+1
4
+1
2
+1
10

6 komentarzy

  • Kamila

    4 stars
    w ilu ml wody nalezy rozpuścić galaretkę i czy ta masa bedzie mocno sztywna jeśeli uzyję 500 ml śmietany

  • Agnieszka - SmartBake.pl

    Witam, Te róże na zdjęciu były robione z bitej śmietany 36% barwionej barwnikiem spożywczym w proszku, ubitej z cukrem i śmietanfixem. Z galaretką też wychodzą fajnie. Pamiętaj tylko, aby dobrze rozpuścić galaretkę, żeby w masie nie pojawiły się grudki.

  • ewa

    Witam.Czy roze na zdjeciu,to sa wykonane wlasnie z tej masy z galaretka? Szukam jakiegos kremu,ktorym mozna zrobic roze ,ale nie maslany (nie lubie maslanych kremow-zadnych,ani na bezie wloskiej,szwajcarskiej)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ocena przepisu




error

Podoba Ci się mój blog? Proszę, podziel się nim ze światem :)