Chleb pszenny z chrupiącą skórką – prosty przepis.
Każdy lubi pyszny, mięciutki chlebek z cudownie chrupiącą, trzaskającą skórką. Hmmm… i ja też 🙂 Szczególnie jeszcze ciepły, świeżutki, posmarowany masełkiem, a najlepiej masełkiem czosnkowym. Pycha …. Przepis na ten chlebek mam od lat. Przez lata był przeze mnie udoskonalany. Co prawda używałam go sporadycznie, teraz trochę częściej, ale zawsze wyzwalał okrzyki zachwytu wśród domowników. Chlebek ten jest pyszny w smaku, a uroku dodaje mu chrupiąca skórka.
O Przepisie i Wykonaniu Chleba Pszennego
Poniższy chlebek jest wykonany z mąki pszennej, najlepszą mąką do wyrabiania chleba jest mąka zawierająca dużo glutenu. Z artykułu o rodzajach mąk pszennych wiemy, że im wyższy typ mąki tym więcej glutenu i substancji mineralnych ona zawiera. Mąką najlepszą do wyrobu chleba jest mąka pszenna o typie 750, jednak ja użyłam mąki typu 650 i uważam, że był to bardzo dobry wybór. Im wyższy typ mąki tym chleb bardziej zbity, niższe typy nadają chlebom konsystencję bardziej bułkową niż chlebową. Uważam, że mój chlebek był taki akurat.
Do wzrostu chlebka użyłam drożdży, czyli biologicznej techniki spulchniania pieczywa. Jak przystało na ciasto drożdżowe chleb wymaga wyrabiania. Chleb pszenny lubi być wyrabiany długo, dzięki czemu ogrzewa się od ciepła naszych rąk, a w wyższej temperaturze drożdże pracują sprawniej. Wszystko o cieście drożdżowym dowiesz się tutaj.
Jak już pisałam, mój przepis na chleb pszenny ewoluował przez lata. W pierwotnym przepisie nie było dodanego masła. Jednak z jego dodatkiem, nawet niewielką ilością ten chleb jest smaczniejszy i nie wysycha na drugi dzień tak jak chleb bez masła.
Skąd ta chrupiąca skórka?
Nie każdy chleb pszenny może się pochwalić chrupiącą skórką. A przecież smaczna, popękana, chrupiąca skórka to jeden z warunków które musi spełnić dobry chleb. Ja swoją skórkę smaruję pomadą, czyli zagęszczoną wodą z mąką. Dzięki temu, chlebek tak szybko nie wysycha, a przypieczona skórka z taką pomadą smakuje wyśmienicie.
Sposób pieczenia również przyczynia się do powstania wypieczonej skórki. Początkowo chleb jest pieczony w temperaturze 230*C. Z grzałką nastawioną na góra-dół. Dzięki temu nasz chlebek spieka sobie górną część, a ciasto wewnątrz nadal rośnie, przez co na powierzchni chlebka powstają spękania, a chleb jest nawet bardziej pyszny.
Chleb pszenny z chrupiącą skórką
Ingredients
Na ciasto
+ zaczyn
Na pomadę:
Instructions
Przygotuj zaczyn.
Ciasto
Pomada
Pieczenie
Notes