ganache cake
Kremy do tynkowania tortu,  Przepisy,  Strona Główna,  Torty

Ganache – wszystko co musisz wiedzieć.

Ganache to czekoladowy krem do tynkowania tortów. Błyszczący, puszysty, łatwy do nałożenia. Chcesz wiedzieć jak go zrobić? Przeczytasz o tym tutaj. 🙂

Ganache to podstawowy krem dla każdego cukiernika. Z jego pomocą przygotujesz tynk do tortu, krem, dripy, polewę i dekoracje.

Jak zrobić Ganache?

śmietana ganache
  1. Odmierz potrzebną Ci czekoladę i posiekaj ją na drobniutkie kawałeczki. Kawałki muszą mieć podobną wielkość, aby rozpuścić się w tym samym czasie.
  2. Podgrzej śmietanę w kąpieli wodnej, aż zacznie parować. Możesz ją podgrzać również w kuchence mikrofalowej, uważaj jednak, aby nie jej nie przypalić. Spalenizna nie spakuje dobrze.
  3.  Zalej rozdrobnioną czekoladę ciepłą śmietanką. Postaraj się, aby cała czekolada była poniżej poziomu śmietany.
4.   Wymieszaj razem śmietankę i czekoladę, aż powstanie gładka i jednorodna masa.
5.   Jeśli w Twoim ganache pojawiły się nie rozpuszczone kawałki czekolady, możesz podgrzać ganache w kąpieli wodnej przez parę sekund (lub 5 sec. w mikrofalówce) a następnie wymieszać energicznie. Proces można powtarzać do skutku. Uważaj aby nie przegrzać śmietany, ponieważ tłuszcz zacznie się oddzielać od kakao. Dlatego ważne jest aby ganache podgrzewać stopniowo po 5 – 10s.

Dlaczego Ganache czekoladowy nie twardnieje jak czekolada?

Czekolada zawiera masło kakaowe. Masło kakaowe jest jak wosk. Zwarte w temperaturze pokojowej, a płynne gdy zostaje podgrzane.   Dodanie płynu tj. śmietana upośledza zdolność czekolady do zastygania na twardo. Im więcej płynu dodasz tym rzadszy i miększy będzie Twój Ganache w temperaturze pokojowej.
Gdy testujesz nowe proporcje na ganache, najlepiej jest odstawić go do ostygnięcia w temp. pokojowej na 24h. Konsystencja ganache uzyskana po 24h wskaże nam jak twardy ten ganache jest. Aby uzyskać pożądaną konsystencję możesz teraz dodać śmietanki aby rozrzedzić, lub roztopionej czekolady aby zagęścić.

Jaka jest najlepsza proporcja na ganache?

Konsystencja ganache zależy od proporcji pomiędzy użytą czekoladą i śmietaną.
Poznanie odpowiedniej proporcji jest pomocne, ale stanowi tylko wskaźnik dla cukiernika. Odpowiednią konsystencję ustala się w zależności od potrzeby.
Proporcja wyrażana jest za pomocą dwóch cyfr, przedzielonych dwukropkiem. W przypadku ganache przyjmuje się, że wyższa cyfra wskazuje na czekoladę, a niższa na śmietankę. Dla ścisłości, proporcja ganache 2:1 oznacza, że należy użyć 2 porcji czekolady na 1 porcję śmietanki, czyli 200g czekolady należy rozpuścić w 100g! śmietanki. Pamiętajmy aby odmierzać zawsze w tych samych jednostkach.
ganache3
Proporcja ganache zależy od tego, do czego chcesz go użyć. Poniżej przedstawiłam proporcje, których ja używam do zrobienia swojego ganache. Choć jak zauważyłam konsystencja ganache, do tynkowana tortu, to dość indywidualna preferencja, każdy musi wypracować swoją własną, z którą pracuje mu się najlepiej. Jeśli tynkuję proste torty, okrągłe lub kwadratowe lubię, aby ganach był rzadszej konsystencji. Tort łatwiej się wtedy kroi, a i łatwiej jest ładnie rozprowadzić ganache. Do tynkowania skomplikowanych kształtów i rzeźb używam twardszego ganache, który łatwiej utrzyma  konstrukcję. Trzeba pamiętać, aby warstwa ganache nie była zbyt cienka, ponieważ zastygnięty ganache łatwo pęka. Łatwiej pęka ganach o wysokiej zawartości kakao.
Ciemna czekolada powinna zawierać nie mniej niż 64% kakao. Mleczna i biała czekolada powinny być dobrej jakości, ponieważ smak ganache zależy w dużej części od jakości użytych składników.

Drip ganache z ciemnej czekolady.

Proporcje czekolada do śmietany  1 : 1,2

  • 100g czekolady ciemnej, min. 64% zawartości kakao
  • 120g (125 ml) śmietanki kremówki (min 30% tłuszczu)
  • opcjonalnie: 3/4 łyżeczki żelatyny

Ten Ganach stosuje się na dripy z ciemnej czekolady. Kiedyś stosowałam proporcję 1:1. Jednak ganache pękał po schłodzeniu w lodówce, ze względu na wysoką zawartość kakao. Ganache przyrządzam w szklanej miseczce z wysokimi, opadającymi  brzegami. Drip musi mieć konsystencje wystarczająco gęstą, aby spływając ze ścianek naczynia, pozostawiał ładny nieprześwitujący wzór. Chłodzimy ganache tak długo, aż osiągniemy zadowalający efekt. Za każdym razem testujemy drip na brzegu naczynia. Ganache wylewamy na mocno schłodzony tort. Drip powinien spływając po brzegach, tworzyć ładną kroplę na końcu.

Uwaga: Drip z ciemnej czekolady lubi pękać po schłodzeniu. Aby temu zapobiec do śmietanki dodaje się żelatynę.

Ten rodzaj ganache można ubić tak jak bitą śmietanę. Zmienia wtedy swoją konsystencję na bardziej puszystą. Doskonale nadaje się jako wypełnienie tortów lub deserów.

Ganache – tynk do obkładania tortów z ciemnej czekolady.

Proporcje 1 : 1

  • 100g gorzkiej czekolady min 64% kakao
  • 100g (105ml) śmietanki kremówki, min. 30%
  • 25g miękkiego masła dobrej jakości (opcjonalnie)*
Takie proporcje stosuję, gdy tynkuję tort o prostych ściankach, bez zagłębień. Ganach ten nie zastyga na całkiem twardo, dzięki czemu tort jest łatwy do pokrojenia.
Schłodzony tort tynkuję najpierw jeszcze płynnym kremem, tak by związać luźne brzegi i okruchy biszkoptu. Następnie schładzam tort jeszcze raz, przynajmniej 2h. Po wyjęciu z lodówki, tynkuję znowu. Po czym schładzamy tort jeszcze raz. Trzeci i ostatni raz tynkujemy schłodzony tort. Dla lepszego efektu dobrze jest użyć metalowej ciepłej szpachli do tortów, podgrzanej nad ogniem.
Możemy podgrzać szpachlę również nad parą z czajnika lub zanurzyć w ciepłej wodzie. Miejmy jednak na uwadze, że szpachla musi być sucha za każdym razem, gdy jej używamy. Nie może być też zbyt gorąca, aby nie zważyć nałożonego już kremu.

Dużo osób, robiąc ganache, zamiast śmietany dodaje masło. Ja osobiście wolę krem ganache na śmietanie. Głównie ze względu na walory smakowe. Jednak w pewnych sytuacjach warto do ganache dodać odrobinę masła. Dzięki temu krem jest gładszy i lepiej się rozprowadza na torcie.* aktualizacja 29.04.20

Ganache – tynk z ciemnej czekolady, do wykonywania dekoracji i obkładania wielokształtnych tortów.

Proporcja 1 : 1,5

  • 150g ciemnej czekolady min. 64% zawartości kakao
  • 100g (105 ml) śmietany kremówki, min. 30% tłuszczu
  • 25g miękkiego masła dobrej jakości (opcjonalnie)*
Taka proporcja ganache jest często używana w cukiernictwie. Niektórzy nawet wolą używać jej do każdego rodzaju tortu. Jest bardziej zwarta niż proporcja 1:1. Ochłodzony nasz tynk, staje się twardy i bardzo stabilnie spaja nasz tort. W temperaturze pokojowej utrzymuje zwartą konsystencję, przez co jest często stosowany do tworzenia czekoladowych ozdób na torcie. Tynk ganache możemy ubić, tj ubija się śmietanę, aby go napowietrzyć. Przez co staje się bardziej puszysty.
Ważna rada:
Aby dodać smaku do masy ganache, wystarczy kilka kropel aromatu lub przypraw dodać do śmietanki i wymieszać je razem z czekoladą. 
Czarny tynk robimy z czekolady o ciemnej barwie i dodajemy skoncentrowany czarny barwnik spożywczy.

Masło dodajemy, gdy chcemy ułatwić sobie tynkowanie tortu.

Ganache – tynk z mlecznej czekolady.

Proporcja 2,5 : 1

  • 250g mlecznej czekolady
  • 100g (105ml) śmietanki kremówki min. 30% tłuszczu
Czekolada mleczna, również nadaje się do tynkowania tortów, ale ze wzglęgu na wysoką zawartość cukru i mleka, nie jest tak stabilna jak ciemna czekolada. Musimy więc, więcej czekolady dodać do śmietanki, aby ganache zastygło.

Drip ganache z mlecznej czekolady.

Proporcja 1,5 : 1

  • 75g mlecznej czekolady
  • 50g (53ml) śmietanki kremówki min. 30% tłuszczu
Ten rodzaj dripu jest przeze mnie używany najczęściej. Wykonuję go tak jak drip z ciemniej czekolady, ale ten, z mlecznej czekolady jest dużo bardziej „przewidywalny”. Ładnie się rozprowadza, stygnie a przede wszystkim nie pęka po schłodzeniu.

Ganache – tynk z białej czekolady.

Proporcja 3 : 1

  • 150g białej czekolady
  • 50g śmietanki kremówki, min. 30% tłuszczu.
  • dowolny barwnik
Biała czekolada nie zawiera kakao, które sprawia że czekolada zastyga na twardo. W białej czekoladzie zawarte jest masło kakaowe, aby czekolada zastygła twardo potrzebujemy go znacznie więcej niż kakao.
Zaletą tynku z białej czekolady jest to, że się nie poci i bezpiecznie jest go używać w naprawdę ciepłe dni.
Dobrze reaguje z barwnikami spożywczymi. Czekoladę jest łatwo zabarwić, jak i wybielić, wystarczy tylko dodać barwnik spożywczy do ciepłej śmietanki.
Ważna rada: Aby wybielić masę do białego ganache dodajemy wybielacz, najlepiej w płynie. Aby przełamać ciepłą barwę czekolady dobrze jest dodać jedną kroplę fioletowego barwnika.

Ganache – tynk z białej czekolady z masłem*

Proporcja 2,5: 1:0,5

  • 250g białej czekolady
  • 100g śmietanki kremówki, min. 30% tłuszczu. 50g miękkiego masła dobrej jakości
  • dowolny barwnik

Dodatek masła do tynku ganache sprawia, że krem lepiej rozprowadza się na torcie, co znacznie ułatwia tynkowanie tortu.

Ganache z białej czekolady na bazie wody. (drip)

Proporcje 6 : 1

  • 150g białej czekolady
  • 25ml wody
Ganache na bazie wody to bezmleczna wersja kremu z czekolady. Szczególnie przydatna jest do wykonywania dripów, które wychodzą wyjątkowo ładnie.
Aby zrobić wodny ganache, należy rozpuścić naszą czekoladę w kąpieli wodnej lub w kuchence mikrofalowej. Uważaj, aby nie przypalić czekolady.
Do rozpuszczonej czekolady dodajemy wodę i mieszamy, aż do połączenia składników. Do płynnej masy dodajemy dowolny barwnik spożywczy.
Ganache chłodzimy do ok. 35*C. Z tak ostudzoną masą możemy rozpocząć dekorowanie tortu.

Przydatność do użycia kremu czekoladowego (ganache).

Ganache może być pozostawiony w temperaturze pokojowej na nie więcej niż 48h

(absolutnie nie na słońcu). W lodówce może być przechowywany przez 1 tydzień, a zamrożony przez 6 miesięcy. Ganache można podgrzać w mikrofalówce przez 15 sekund lub pozostawić w temperaturze pokojowej do rozmrożenia.

*aktualizacja 29.04.2020

ganache cake

Ganache

SmartBake.pl wypieki z pomysłem
5 from 12 votes
Prep Time 15 mins
Czas chłodzenia 2 hrs
Total Time 2 hrs 15 mins
Course Deser, Dodatek do deseru
Cuisine worldwide
Servings 1 porcja
Calories 2 kcal

Equipment

  • miseczka lub inny pojemnik na ganache
  • szpatułka silikonowa lub łyżka
  • waga kuchenna
  • ostry nóż lub blender do posiekania czekolady

Ingredients
  

Tynk ganache z ciemnej czekolady 1:1

  • 100 g ciemnej czekolady min. 64% zawartości kakao
  • 100 g śmietanki kremówki min 30% tłuszczu
  • 25 g miękkiego masła (opcjonalnie)

Drip ganache z ciemnej czekolady 1:1,2

  • 100 g ciemnej czekolady min. 64% zawartości kakao
  • 120 g śmietanki kremówki min 30% tłuszczu
  • ¾ łyżeczki żelatyny opcjonalnie

Tynk ganache z ciemnej czekolady, do wykonywania dekoracji i obkładania wielokształtnych tortów. 1:1,5

  • 100 g śmietanki kremówki min 30% tłuszczu
  • 150 g ciemnej czekolady min. 64% zawartości kakao
  • 30 g miękkiego masła opcjonalnie

Tynk ganache z mlecznej czekolady 2,5:1

  • 250 g mlecznej czekolady
  • 100 g śmietanki kremówki min 30% tłuszczu

Drip ganache z mlecznej czekolady. 1,5:1

  • 75 g mlecznej czekolady
  • 50 g śmietanki kremówki

Tynk ganache z białej czekolady. 3:1

  • 300 g białej czekolady
  • 100 g śmietanki kremówki min 30% tłuszczu
  • barwnik spożywczy opcjonalnie

Tynk ganache z białej czekolady z masłem 2,5:1:0,5

  • 250 g białej czekolady
  • 100 g śmietanki kremówki min 30% tłuszczu
  • 50 g miękkiego masła min. 82% tłuszczu mlekowego
  • barwnik spożywczy opcjonalnie

Ganache z białej czekolady na bazie wody. (drip) 6:1

  • 150 g białej czekolady
  • 25 ml wody

Instructions
 

  • Odmierz potrzebną Ci czekoladę i posiekaj ją na drobniutkie kawałeczki. Kawałki muszą mieć podobną wielkość, aby rozpuścić się w tym samym czasie.
  • Podgrzej śmietanę w kąpieli wodnej, aż zacznie parować. Możesz ją podgrzać również w kuchence mikrofalowej, uważaj jednak, aby nie jej nie przypalić. Spalenizna nie spakuje dobrze.
  • Zalej rozdrobnioną czekoladę ciepłą śmietanką. Postaraj się, aby cała czekolada była poniżej poziomu śmietany.
  • Wymieszaj razem śmietankę i czekoladę, aż powstanie gładka i jednorodna masa.
  • Jeśli w Twoim ganache pojawiły się nierozpuszczone kawałki czekolady, możesz podgrzać ganache w kąpieli wodnej przez parę sekund (lub 5 sec. w mikrofalówce), a następnie wymieszać energicznie. Proces można powtarzać do skutku. Uważaj, aby nie przegrzać śmietany, ponieważ tłuszcz zacznie się oddzielać od kakao. Dlatego ważne jest, aby ganache podgrzewać stopniowo po 5 – 10s a za każdym razem dokładnie i energicznie go wymieszać.

Uwaga

  • W przypadku dripu z ciemnej czekolady warto jest dodać do niego odrobinę żelatyny. Żelatynę zalewamy wodą do napęcznienia (wody, tylko tyle do przykrycia żelatyny). Napęczniałą żelatynę podgrzewamy w mikrofalówce do rozpuszczenia (ok 5s), uważaj aby nie zagotować, ponieważ żelatyna straci swoje właściwości. Rozpuszczoną żelatynę wlej do kremu.
  • Dodatek masła do tynku ganache sprawia, że krem lepiej rozprowadza się na torcie, co znacznie ułatwia tynkowanie tortu.
  • Do wykonywania ozdób, krem możesz napowietrzyć poprzez ubicie go.
Keyword czekolada, ganache, woda
Print Friendly, PDF & Email
Jeśli lubisz mój blog, podziel się nim 🙂
Czy podobał Ci się ten artykuł?
+1
79
+1
11
+1
48
+1
8
+1
3
+1
8
+1
0

51 komentarzy

  • Agnieszka Niedźwiedzka

    Do otynkowania tortu 3 warstwami kremu ja używam prostego triku. W zamkniętym opakowaniu łamię czekoladę na kosteczki i delikatnie przykładam to opakowanie do formy w której piekłam biszkopt. Ilość opakowań, która pokrywa obwód tortu odpowiada ilości czekolady potrzebnej do otynkowania tortu. Pozdrawiam 🙂

  • Mika

    5 stars
    Dzień dobry, dziękuję za świetny przepis. Czy ganache z białej czekolady (bez masła) nadaje się jako tynk pod marcepan? Tort lepiej obłożyć marcepanem dzień wcześniej czy w dniu wydania? Z góry dziękuję za odpowiedź! ❤️

  • Kinga S-M

    Dzien dobry, mam pytanie dotyczące ilosci ganache. W jaki sposób obliczyć potrzena do tynkowania ilość kremu?

  • Agnieszka Niedźwiedzka

    Krem Ganache po wystudzeniu jest dość twardy. Takie rurki najlepiej się przykleją na świeżym kremie. Najlepiej jest przykleić rurki podczas nakładania drugiej lub trzeciej warstwy. Pozdrawiam 🙂

  • Api

    5 stars
    Cześć!
    Czy można użyć ubitego genache jako środek monoporcji?
    I jeśli tak, to jakie proporcje najlepiej wybrać? 🙂
    Pozdrawiam!

  • Anna

    Witam.
    Jak przykleic ozdoby z masy cukrowej do genachu.Klej spoxywczy? Kiedy dekorowac,? Jak genache bedxie juz twardy?

  • Angelika

    5 stars
    Czy jakbym zamiast 100 g masła dala 50g to wtedy muszę też zwiększyć o te 50g ilość śmietanki?

  • Monika

    5 stars
    Dzien dobry, glupie pytanie – czy na tort otynkowany ganachem z ciemniej czekolady uda mi sie przykleic na boki takie ciasteczka- rurki? To taka dekoracja à la ogrodzenie,chce to na koniec zwiazac sznurkiem dokola.. jak mi sie uda 🙃 Czy moze trzeba sobie jako klej przygotowac jakas dodatkowa mase…?

  • Aga

    5 stars
    Dzień dobry, będę robić babeczki na prezent, problem w tym że może się tak stać że będą 2-3 h bez lodówki w czerwcu .. czy jeżeli zrobię ganache i go po schłodzeniu w lodówce( 12h lubwięcej)ubiję na masę to czy ona wytrzyma na babeczkach? Czy popłynie? Bardzo zależy mi na efekcie Wołów a nie ma ciapkę…🙈

  • Ala

    5 stars
    Super przepisy! Jak Pani myśli, który najlepiej nada się jako dekoracja na babeczki ale pod masę cukrową? Zależy mi na tym aby ganache był taki puszysty 🙂

  • Joanna

    Dzień dobry. Czy na tym tynku z ciemnej czekolady można stawiać oraz przyklejać ozdoby z lukru plastycznego?

  • Agnieszka Niedźwiedzka

    Przepisy na ganache i inne podane są w jak najprostszej proporcji jaką należy zachować. Ilość potrzebnego ganache, dripu itp zależy mocno od tego co Pani chce przygotować. Aby zwiększyć ilość podanych składników, należy zwiększyć ilość porcji. Taką możliwość znajdzie Pani w górnej części przepisu. Pozdrawiam.

  • Agnieszka Niedźwiedzka

    Dolać trochę zimnej śmietanki i mieszać aż do ponownego połączenia. Zazwyczaj działa. Łatwiej uratować ganache z ciemnej czekolady. Z białej czeko jest dużo trudniej, ale można dolać śmietanki, podgrzać składniki i mieszać. Czasami się udaje 🙂

  • Nina

    witam
    mam pytanie .
    na jaka srednicę tortu są Pani przepisy na ganache i jak robic przeliczniki na wlasne potrzeby?
    jak przeliczyc sobie smietankę z ml na gramy ( nie mam wagi)

  • Anonim

    „Ważna rada: Aby wybielić masę do białego ganache dodajemy wybielacz, najlepiej w płynie.”

    Rozumiem, że chodzi o wybielacz spożywczy – gdzie taki dostanę?

  • Kasia

    5 stars
    Dzień dobry,
    bardzo dziękuję za super przepis! Mam jednak pytanie: czy drip z mlecznej czekolady może być użyty na tort obłożony kremem ze śmietanki i mascarpone? Czy nic nie spłynie?
    Pozdrawiam

  • Agnieszka Niedźwiedzka

    Witam, Biały ganache niestety lubi się zwarzyć 🙁 Bardzo wiele czynników może to spowodować np.: zbyt mocno podgrzany, zbyt duża różnica temperatur łączonych składników, czasami może się zwarzyć po dodaniu barwnika. Na szczęście można go jeszcze uratować. Wystarczy podgrzać w mikrofalówce lub w kąpieli wodnej. Bardzo delikatnie. Najpierw 10s, wymieszać, potem znów 10s i wymieszać i tak aż do ponownego połączenia składników.

  • Justyna

    Witam. Zrobilam wszysto jak w przepisie, i chyba mi sie zwarzyl bialy ganache 🙁 ma bardzo niejedlolita konsystencje. Co moge teraz zrobic?

  • Agnieszka Niedźwiedzka

    Witam pani Beato. oczywiście że się uda 🙂 Ganache jest stworzony po to, aby przykryć nim tort z dowolnym nadzieniem
    To on dzięki małej zawartości wody stanowi izolację przed zewnętrznym środowiskiem. Na ganache możemy położyć ozdoby z masy cukrowej. Stanowi on także świetne rusztowanie dla naszego tortu. Pozdrawiam.

  • Beata

    Witam serdecznie, za dwa tygodnie z mama robimy tort na roczek. Chciała bym otynkować prostokątny tort biała czekolada. Moje pytanie : na jakie masy należy nakładać ganache ? Bo zakładam ze na bita śmietanę się nie uda 🙄🙈
    Pozdrowionka

  • Agnieszka Niedźwiedzka

    Według mnie do dripu z ciemnej czekolady żelatyną jest niezbędna, inaczej drip popęka. Ma to związek z dużą zawartością kakao. Do czekolady mlecznej i białej żelatyna nie jest wymagana.

  • Aleksandra

    Dziękuję za ciekawy artykuł. Mam 1 pytanie: jaki cel na dodawanie żelatyny do dripu?
    Pozdrawiam

  • Agnieszka Niedźwiedzka

    Witam. Jak najbardziej może być użyty do środka tortu. Nie wiem dokładnie jaki efekt chciałaby panie osiągnąć. Obawiam się, że może być za ciężki żeby położyć go na krem śmietankowy ( na odwrót jak najbardziej tak)(chyba, że krem śmietanowy jesy bardzo stabilny, np. z żelatyną). Ganache (ten drip) można ubić tak jak zwykłą śmietanę i w takiej formie jest najczęściej stosowany jako wypełnienie tortu. (najlepiej ubijać w wysokim naczyniu, blenderem lub mikserem ręcznym). Pozdrawiam.

  • Anonim

    A ja chciałam spytać czy taki ganache w formie dripu czyli niezastygajacy mocno ganache można dodać jako dodatek do środka tortu? Mam na myśli biszkopt przełożony kremem śmietankowym z owocami i oblany tym ganache i na to znów biszkopt itd. Czy ten ganache wtedy będzie wyczuwalnym dodatkiem (jak np karmel) czy rozpuści on śmietankę użytą do kremu którym jest przełożony tort? Pozdrawiam serdecznie 😉

  • Agnieszka Niedźwiedzka

    Dobry wieczór 🙂
    Zależy w jakiej formie chcesz go nałożyć :). Jeśli chcesz po prostu wylać ciepły ganache na ciasto to tak. Jeśli chcesz ciasto tynkować tak jak tort (czyli rozprowadzać ganache po powierzchni i bokach ciasta za pomocą specjalnych narzędzi) to mus musi być bardzo stabilny i dobrze schłodzony. Nigdy w ten sposób nie nakładałam ganache na ciasto i obawiam się, że tynkując (narzędziem) możesz naruszyć mus, przez co popęka i nie będzie estetyczny. Myślę jednak że polanie zimnego ciasta ciepłym ganache będzie lepszym rozwiązaniem. Ewentualnie możesz, przed tym otynkować tylko boki ciasta. Pozdrawiam, Agnieszka 🙂

  • Aneta

    Dobry wieczór,

    Chciałabym zapytać czy ganache z białej czekolady i śmietanki będzie się nadawał do otynkowania ciasta, którego górną warstwą jest mus truskawkowy?

    Z góry dziękuję za wskazówki 🙂
    Pozdrawiam
    Aneta

  • Agnieszka Niedźwiedzka

    Tort składam w rancie i w tym rancie stoi najczęściej przez noc w lodówce. Rano rant zdejmuję i najlepiej jest odłożyć tort do lodówki znowu na 2h, żeby spokojnie „osiadł bez rantu” wtedy wychodzi czy coś przecieka itp. Często nie mam czasu i od razu tynkuję 1szą warstwę tzw. zbieranie okruszków. Chłodzę w lodówce przez ok. 2h. W tym czasie przygotowuje kremy itp. Następnie rozprowadzam kolejną warstwę, już grubszą i teraz chłodzę ok 1h. Potem poprawiam, uzupełniam ubytki, „głaskam”, jednym słowem doprowadzam do ideału. Co do tego ganache to polecam nie przygrzewać śmietanki zbyt mocno, tylko tak, żeby była wyraźnie ciepła. Wrzucić do niej połowę rozdrobnionej czekolady i wymieszać. Jeśli nie wszystko się roztopiło to podgrzać jeszcze przez chwilkę i dodać kolejne pół, a następnie masło. Fajnie mieć odłożone te pół porcji czekolady, ponieważ w ten sposób możemy szybko obniżyć temperaturę czekolady, która się warzy. Masło dodajemy albo na końcu, albo na samym początku i też musi być miękkie, nie może być twarde z lodówki. Składniki powinny być w podobnych temperaturach. Szczerze mówiąc ja już doszłam do wprawy robienia ganache w mikrofalówce i chyba się nie przestawię na kąpiel wodną. W jednym naczyniu mieszam wszystko i podgrzewam stopniowo. Najpierw 30s, mieszam, potem 10s, mieszam, potem 5 itd, itd. Pozdrawiam. Agnieszka .:)

  • Kaja

    Dziękuję za ekspresową opowiedz. Zrobię wg Pani porad czyli po podgrzaniu śmietanki dodaje Pani masło, a nastepnie zalewa tym czekoladę i miesza? Jeżeli by sie zważył wtedy łyżka mleka bądź śmietanki. Jeszcze jedno pytanie po zrobieniu ganache ile czasu Pani czeka zanim otynkuję 1 warstwe? Pozdrawiam.

  • Agnieszka Niedźwiedzka

    Dobry wieczór 🙂 Tynk ganache nie powienien być napowietrzony, dlatego ja dodaje masło do ciepłej śmietanki i razem z czekoladą mieszam do uzyskania lśniącego kremu. Ja mam swój sposób na określanie ilości potrzebnego tynku, co prawda jest on trochę „na oko”, ale działa. Biorę połamaną w środku czekoladę w opakowaniu (zamkniętym), delikatnie przykładam do boków tortu i odmierzam ile tych czekolad mieści się na obwodzie mojego tortu. Potem do ilości czekolad dostosowuje inne składniki. Na fi 20 powinna starczyć podwójna porcja, czyli 500g białej czekolady, 200g śmietanki i 100g masła. Jednak dla spokoju ducha rozrobiłabym trochę większą porcję 600g białej czekolady, 240g śmietanki i 120g masła. Pozdrawiam 🙂 W razie wątpliwości proszę śmiało pytać. Staram się odpowiadać na bieżąco.

  • Kaja

    Dobry wieczór Pani Agnieszko chciałabym otynkować tort białym ganache z dodatkiem masła. Fi 20 H 14 jakie proporcje by Pani polecała, boję się, że dobiore za małe ilości oraz czy masło dodaję Pani do czekolady i zalewa śmietanką ? Czy masło Pani uciera, a następnie dodaje do niego czekoladę roztopioną w śmietanie ? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Agnieszka Niedźwiedzka

    Ja robię najczęściej z 500g białej czekolady i ok. 170g śmietanki. Tynkuję 3 razy. Tynk nie jest grubszy niż 0,5cm. Zazwyczaj trochę tynku zostaje, lepiej żeby zostało niż miało braknąć. To co zostaje (zazwyczaj ok 0,5 szklani tynku) można zamrozić i wykorzystać na inny raz lub dodać np. rozpuszczoną kawę i wykorzystać ciasteczek, makaroników itp Ja najczęściej korzystam z czekolady Wedel. Milka lubi być kapryśna, dlatego proszę uważać przy rozpuszczaniu żeby jej nie przegrzać.
    Pozdrawiam,
    Agnieszka 🙂

  • Martyna

    Witam, z ilu porcji należy zrobić granche z białej czekolady do pokrycia tortu o średnicy 21cm i wysokości ok 15cm (4 biszkopty, 3 warstwy kremu)? Proszę o podanie ilości czekolad i śmietanki.
    Czy Milka będzie odpowiednią czekoladą?

  • Agnieszka Niedźwiedzka

    5 stars
    Cześć 🙂 Właśnie dziś robiłam ganache z białej czekolady. Proporcje są standardowe czyli 3:1. 3 części czekolady na 1 część śmietanki. Musisz pilnować konsystencji, ponieważ wszystko zależy od temperatury ganache. Świeży, ciepły jest bardzo płynny i nadaje się raczej do tynkowania. Jeśli chodzi o ozdoby to po wymieszaniu czekolady i śmietanki włożyłabym go do lodówki na ok 15 min. A potem potraktowała blenderem tak ok 30 sekund (żeby się nie zważył). Będzie trochę bardziej puszysty. Obserwuj konsystencję, zostaw w temp pokojowej na ok 2h lub włóż do lodówki, aż zgęstnieje. Zwróć uwagę, że czekolada ogrzewa się ciepłem Twoich rąk i początkowa zwarta konsystencja przy ostatniej ozdobie może całkowicie się rozluźnić i nie utrzymać kształtu. Dlatego dobrze jest odkładać ganache do lodówki za każdym razem, gdy go nie używamy.
    Ja dzisiaj zrobiłam ubity ganache z białej czekolady, z tym że ja potrzebowałam tylko krem do makaroników. 🙂 Pozdrawiam

  • Asia

    Czy ganache z białej czekolady nadaje się do dekorowania tzw. grzywy jednorożca, robienia kolorowych kwiatków i innych rzeczy wyciskanych przez różne końcówki.
    Jeśli tak, w jakiej proporcji? Będę wdzięczna za odpowiedź ponieważ planuję zrobić swój pierwszy tort w tym stylu na święta.

    Dziękuje

  • Agnieszka - SmartBake.pl

    5 stars
    Witam 🙂 Jak najbardziej można zamrozić, też tak robię. Chociaż jeśli planujesz zamrozić drip z białej czekolady to ta bywa kapryśna po odmrożeniu ( zresztą zawsze jest), dużo zależy od jakości czekolady. Drip w zamrażarce, w szczelnie zamkniętym pojemniku i owinięty szczelnie folią, można trzymać do 3 miesięcy. Ja zamrażam w workach cukierniczych. Z czekoladą gorzką lub mleczną nigdy nie miałam większych problemów. Pozdrawiam 🙂

  • Gosia

    Witam, czy drip na tort z białej czekolady można zamrozić, i użyć go za miesiąc znów?

  • Agnieszka - Smartbake.pl

    Witam serdecznie 🙂 ganache z białej czekolady też lubi się pocić, ale gdy nie narażamy go na duże zmiany temperatury to nie jest to bardzo uciążliwe. Twardość ganache zależy od ilości dodanej czekolady, biała czekolada nie zawiera kakao ale też krzepnie w temp pokojowej. Jak dla mnie proporcje 3:1 są idealne do tynkowania. Biała czekolada barwi się bardzo ładnie, ja też używam barwniki wilton i nie mam z nimi problemów. Proszę pamiętać jedynie ze b.czeko jest żółta tak na prawdę i jeśli pani jej nie wybieli to żółty będzie kolorem bazowym.
    Pozdrawiam Agnieszka Niedzwiedzka smartbake.pl

  • Agnieszka

    Hej. Mam takie pytanie. Interesuje mnie ganache z białej czekolady. Zawsze tort tynkowalam bita śmietana z mascarpone (trochę żelatyny) i na to robiłam polewę z czekolady, śmietany i żelatyny… polewa się pocila. Zamierzam robić tort na komunie i chciałabym tego uniknąć. Czy takie ganache nie będzie za miękkie, przy np dekoracji z kwiatów czy makaroników? Czy można czekoladę barwić barwnikami w żelu wiltona(ale nie do czekolady, bo jest dodatek śmietany). Jak się takim ganache dekoruje? Jak się zachowuje. Będę wdzięczna za odpowiedz.

  • Agnieszka - SmartBake.pl

    Witam :). Ja ostatnio do otynkowania tortu fi 26 użyłam 400g masła i 400g czekolady ciemnej. Dość sporo mi zostało tego tynku więc myślę, że 300g/300g spokojnie starczy, też 2razy tynkowałam, tynk ok 0,5cm. Pozdrawiam – Agnieszka

  • Ela

    Witam. Ilu podstawowych porcji takiego tynku z ciemną czekoladą potrzeba do tortu fi 26cm, z dwoma warstwami kremu ? Wystarczy podwoić ?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ocena przepisu




error

Podoba Ci się mój blog? Proszę, podziel się nim ze światem :)